Hillary Clinton da oyunu kullandı

Oğuzhan Hacıoğlu
199 kere okundu

Dünya

Hillary Clinton da oyunu kullandı - Dünya Haberleri

ABD'nin 2 başkan adayından birisi olan Hillary Clinton seçimlerin ilk gününde oyunu kullandı.

Demokrat Parti adayı Hillary Clinton, eşi Bill Clinton ile birlikte New York'ta Douglas G. Grafflin okulunda oyunu kullandı.

ABD seçim sistemine göre seçimde en fazla oyu almak, başkan seçilmek için yetmeyebiliyor.Ülkede seçim sistemi, her eyaletin, başkanı ayrı ayrı seçmesi üzerine kurulu.Federal yönetim yapısının bulunduğu ülkede halk, her eyalette partilerin başkan adayına bağlı olan "seçici" grubuna oy veriyor. Eyaleti kazanan başkan adayı, eyaletlerin nüfus yoğunluğuna göre belirlenen seçici delegelerin tamamını da kazanmış oluyor. Dolayısıyla seçici delegelerde çoğunluğu alan, ülkenin de başkanı oluyor.

Bu nedenle gözler Hillary Clinton ile Donald Trump'ın halkın ne kadarının oyunu aldığında değil, hangi eyaletleri kazandığında olacak.

CLİNTON YENİ BAŞKAN OLABİLECEK Mİ?

Ülke genelinde yapılan anketler Demokratların yarışı önde tamamlayacağını gösteriyor.

Economist dergisiyle araştırma şirketi YouGov tarafından seçim arifesi akşamında yapılan ankete göre, Clinton yüzde 45 ile Trump'ın dört puan önünde. Liberteryan (Özgürlükçü) Parti adayı Gary Johnson yüzde 5, Yeşil Parti adayı Jill Stein ise yüzde 2 desteğe sahip.


Dünya Haberleri

Yorum