İbadi: Musul operasyonu başladı

Serhat Ramay
230 kere okundu

Türkiye

İbadi: Musul operasyonu başladı - Türkiye Haberleri

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

Irak Başbakanı İbadi Bağdat'ta bir grup siyasetçi ve gazeteciyle bir araya geldi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan geri almanın yakın olduğunu belirtti.

İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonunun başladığını belirterek, kent merkezine sadece Ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi.

Musul'u kurtarmaya yakınız

İbadi beklenen Musul operasyonuyla ilgili, "Musul'u kurtarmaya yakınız ve düşmanı (DEAŞ) sürpriz bekliyor. Musul vatan kucağına geri dönecek." dedi.

İbadi, Kerkük, Ramadi ve Musul'da aynı anda çeşitli cephelerde savaş yürüttüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"İki yıl önce DEAŞ ile Bağdat çevresinde savaşırken bugün kurtarmak için Musul'un çevresindeyiz. DEAŞ'ı püskürttük, iradesi ve propagandasını da arazideki gerçek zaferlerle kırdık. '2016 yılının kurtuluş yılı olacağı' sloganını taşıdık, 'DEAŞ'a Irak'ta yer yok' dedik ve bu da gerçekleşiyor.

Vatandaşların ordu güçleriyle dayanışması sonucu DEAŞ'ı Irak'ta bitirmeyi başardık. Bu hükümetin en önemli başarısı, toprak ve şehirleri kurtarmak oldu.

Sivillerin korunması için daha fazla dikkatli olmaları için güvenlik güçlerine de talimat verdik. Operasyona ordu, polis ve Haşdi Şabi'nin katılmasını, savaşın gereksinimleri ve silahlı kuvvetler komutanı (İbadi) belirleyecek."

Etiketler: musulibadi

Türkiye Haberleri

Yorum