İbrahim Kalın: Durum çok kötüye gidiyor

Serhat Ramay
172 kere okundu

Türkiye

İbrahim Kalın: Durum çok kötüye gidiyor - Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Erdoğan'ın Putin ve Obama ile görüşmesinin ardından Suriye'de denklemin değişeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Suriye meselesiyle ilgili Habertürk'te önemli açıklamalar yaptı.

Durum kötüye gidiyor

Muhataplarımızla yoğun bir koordinasyon içerisindeyiz. Çin'deki G20 zirvesinde yoğun bir temas yürütüldü. Ateşkes çok kısa sürdü ve tartışma süreci bu noktaya getirdi. Durum Halep'te ve diğer yerlerde çok kötüye gidiyor. Biz ateşkesin yeniden sağlanması için çaba harcıyoruz. Cumhurbaşkanımızın yeniden temasları olacak. Çatışmaların durdurulması ortamı durdurulamazsa çatışmalar daha kötü noktaya gidecek. 'Ateşkese muhalifler uymadı' iddiası doğru değil. Muhalifler bu ateşkese uydu, ateşkese uymayan rejimdir. Rejimin niyeti de açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Biz tekrar çatışmazlık ortamı sağlanır mı diye görüşmeler yürütüyoruz.

Türkiye rol kapma derdinde değil

Sayın Obama ile bir görüşme söz konusu. Sayın Putin'le 10'undan önce bir telefon görüşmesi ayarlamaya çalışıyoruz. Türkiye rol kapma derdinde değil. Suriye savaşı öyle bir savaş ki büyük güçleri vekalet savaşına, diğer güçlerin alan kazanma savaşına döndü. Ortada ideal bir durum yok. Biz girişimleri devam ettireceğiz.


Türkiye Haberleri

Yorum