İki resim arasındaki farkı bulanların beyinleri...

Serhat Ramay
241 kere okundu

Yaşam

İki resim arasındaki farkı bulanların beyinleri... - Yaşam Haberleri

İki resim arasındaki farkları bulunuz türündeki bulmacaların insan beynine büyük katkı sağladığı tespit edildi.

Bilim insanları, bu bulmacaları çözen kimselerin aslında sağlam bir beyin jimnastiği yaptıklarını belirtiyorlar. Bulmacayı çözmeye çalıştığımız bir dakika içerisinde beynimizde olan şeyler ise oldukça dikkat çekici.

Örneğin resimlerde görülen objeleri anlamdırmaya çalışırken beynimizin oksipital lobunu kullanıyormuşuz. Bu lob, beynin görüntü işleme merkezidir. Resimler arasındaki mesafeleri algılamaya çalışırken ise oksipital ve parietal lobları birlikte kullanılıyormuş. Bu iki lobun aynı anda çalışması, duygusal veriyi işleme ve mekan içinde anlamdırmaya çalışmamızı sağlıyor.

Kısa süreli hafıza devreye giriyor

Sol taraftaki resimde gördüklerinizi hafızanızda tutup sağ taraftaki resimle karşılaştırmaya başladığınızda ‘kısa süreli hafıza’nız devreye giriyor ve bu esnada frontal ve parietal lobları birlikte çalışıyor. Yakaladığınız farkların nerede olduğunu hatırlamak için de frontal lobu kullanıyorsunuz. Bu lob, beynin planlama, dikkat ve hareketten sorumlu olan kısmıdır.

Bilim insanları, bu tarz bulmacaları düzenli olarak yapan kişilerin, beyinlerinin söz konusu bölümlerini ciddi şekilde çalıştırdığını söylüyorlar.


Yaşam Haberleri

Yorum