İlk madalya İsmayilov’dan

Hakan Temiztürk
289 kere okundu

Köşe Yazıları

İlk madalya İsmayilov’dan - Köşe Yazıları Haberleri

Bir ‘devşirme’ sporcu ile Rio 2016’da ilk madalyamızı aldık. Daniyar İsmayilov halterde 69 kg’da gümüş madalya almayı başardı. ‘Devşirme’ olmalarına bakmadan bütün sporcularımızın başarıları için duacı olalım; keyfini çıkaralım.

Daniyar İsmayilov Türkiye’nin Rio 2016’daki ilk madalyasını kazanan sporcusu oldu. Halterci İsmayilov 2012 Yaz Olimpiyatları'nda Türkmenistan'ı temsil etmiş ve 69 kg mücadelesinde 310 kg toplam kaldırışla 13. Olmuştu. Türk vatandaşı olduktan sonra Türkiye adına 2015 ve 2016 Avrupa şampiyonalarında yarışan İsmayilov her iki turnuvada da altın madalyanın sahibi oldu. İsmayilov 2015 Dünya Şampiyonası'nda ise bronz madalya kazandı. Sporcu 2016 Yaz Olimpiyatları'nda bu kez Türkiye adına yarıştı. 69 kg mücadelesini 351 kg toplamla tamamlayan İsmayilov, gümüş madalyanın sahibi oldu; bu aynı zamanda Türkiye'nin Rio'da kazandığı ilk madalyaydı.

İsmayilov kaldırışlarında –özellikle silkmede- oldukça rahat göründü; daha iyi bir strateji izlenseydi belki altına da uzanabilirdi. 2012’den bu yana kaldırdığı ağırlığı 40 kg artırmayı başaran İsmayilov, 2020 olimpiyatlarında zirveye çıkacaktır.

Türkmen asıllı İsmayilov’dan bahsetmişken ‘devşirme’ sporculara bir parantez açmak lazım: Baştan söyleyelim; ‘devşirme’ sporcuların başarıları kendi ‘öz’ sporcularımız kadar bizleri heyecanlandırmıyor. Ancak bayrağımızı dalgalandırıyor olmalarını da önemli bir kazanç saymak gerekiyor. Kaldı ki artık bütün dünyada, her ülkede ‘devşirme’ sporcu yarıştırma geleneği oluştu; kimse de bundan gocunmuyor. Bizim de gocunmamıza, alınganlık göstermemize gerek yok. Zenci sporcumuz LaToya Sanders’ı seyredelim ve ondan daha fazla basket atmasını dileyelim; Melek Hu’nun, Ahmet Le’nin bundan sonraki turnuvalarda artık başarılı olmalarını, Elvan’ların, İsmayilov’ların daha başarılı olmalarını dileyelim.


Köşe Yazıları Haberleri

Yorum