İnterneti çökerten DDoS saldırıları

Alaattin Han
171 kere okundu

Teknoloji

İnterneti çökerten DDoS saldırıları - Teknoloji Haberleri

Hackerlar an itibari ile internetin temel yapı taşlarından biri olan DNS yani alan adı sistemine saldırarak birçok web sitesi ve servisi erişilemez duruma getirdi.

Hackerlar tarafından gerçekleştirilen, kaynağı bilinmeyen bir DDoS saldırısı popüler birçok web sitesi ve servisi etkiledi.

Saat 14:10 itibari ile başlayan saldırılar önce Amerika, daha sonrasında da dünyanın diğer bölgelerinde kendini gösterdi. Hâlen birçok web sitesine erişim sağlanamamakta.Erişim sağlanamayan web siteler arasında PayPal, Spotify, Twitter ve Soundcloud gibi sitelerde var.

İnterneti çökerten DDoS saldırıları

Türkiye saatiyle saat 14:10 sularında başlayan kaynağı bilinmeyen saldırı, önde gelen DNS yani alan adı sistemi sağlayıcılarından birisi olan DynDNS'e gerçekleştirildi. IP numaralarını website adreslerine çeviren DNS sistemine yapılan saldırı neticesinde birçok web adreslerini erişilemez hale getirdi.

2 saatlik bir kesintiye sebebiyet veren saldırıyı engellediklerini belirten şirket, daha sonrasında gelen saldırıların engellenmesi konusunda halen uğraştıklarını açıkladı. Yapılan saldırı sonrasında Dünya'nın önde gelen website servis sağlayıcılarından birisi olan AWS'de durumdan etkilendi. AWS'nin de sistemlerinde kesinti yaşanmasıyla birlikte başta Paypal, Twitter, Spotify, ve Reddit'in de olduğu onlarca web sitelerine de erişim engellenmiş oldu.

Saldırının etkisi halen devam ediyor

DNS sistemi anlık olarak Dünya genelinde güncellenmeyen ve etkisini göstermeyen bir sistem olduğu için bazı kullanıcılar ilgili sitelere erişim sağlayabilirken, bazı kullanıcılar halen erişim sağlayamıyor. Türkiye üzerinde etkisini bir anlık etkisini kaybeden saldırı, sonrasında tekrardan güç kazanmışa benziyor. Amerika'da ise halen erişim sorunu devam ediyor.


Teknoloji Haberleri

Yorum