iOS 10'da güvenlik açığı ortaya çıktı

Alaattin Han
178 kere okundu

Teknoloji

iOS 10'da güvenlik açığı ortaya çıktı - Teknoloji Haberleri

Amerikan teknoloji devi Apple'ın en güncel mobil işletim sistemi olan iOS 10'u etkileyen güvenlik açığı keşfedildi.

iOS 10 getirdiği yeni özelliklerle birlikte tasarımsal değişiklikler de içeriyor. Genel olarak kullanıcıların beğenisini toplayan işletim sistemindeki hatalar Apple tarafından sık sık yayınlanan sürümlerle birlikte giderilmeye çalışılıyor.

Güvenlik açısından kritik sayılabilecek bir açık bulundurmayan iOS 10, güvenlik konusunda tam not almıştı. Fakat bu durum son günlerde bir hayli değişmiş gibi gözüküyor.

iOS 10'da güvenlik açığı ortaya çıktı

Aslında bu yöntem iOS 9'da da keşfedilmişti fakat Apple tarafından geçici bir yöntem ile kapatılmıştı. Aynı yöntemi sadece farklı bir yerde kullanarak kilit ekranını geçmeye izin veren bu açığın Apple tarafından kapatılmamış olması ise kafalarda soru işareti oluşturdu.

Apple henüz konuyla alakalı bir açıklama yapmış olmasa da kısa süre içerisinde çıkacak yeni güncelleme ile açığın kapatılacağı tahmin ediliyor.

Apple konuyla ilgili açıklama yaptı mı?

Yeni bir güncelleme gelene kadar açıktan korunmak için yapmanız gereken ise şu şekilde; Ayarlar -> Kontrol merkezi yolunu izleyerek kilit ekranında erişime izin ver seçeneğini kapatın. Bu geçici yöntem yeni bir güncelleme gelene kadar iOS 10 kilit ekranı açığından sizi koruyacaktır.

Etiketler: appleios

Teknoloji Haberleri

Yorum