iPhone 7 32 GB depolama modeli ile tüketiciyi kandırıyor mu?

Alaattin Han
533 kere okundu

Teknoloji

iPhone 7 32 GB depolama modeli ile tüketiciyi kandırıyor mu? - Teknoloji Haberleri

Amerikan teknoloji devi Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus amiral gemsii telefonlarında temel depolama seçeneği olan 32 GB'lık modeli tüketiciler sunmaya başladı fakat iPhone 7’lerin 128 GB olan modellere göre 8 kat daha yavaş olduğu iddia edildi.

Hexus’un haberine göre, iPhone 7 serisinde 32 GB, 128 GB ve 256 GB dahili hafıza seçenekleri sunuluyor ve malum her bir seçenek tüketicilere ekstra fiyat olarak yansıyor. Ekstra paralar ödemek istemeyen ve yeter ki iPhone 7 akıllı telefonum olsun diyenlerin başlıca tercihi ise genelde en düşük dahili hafızaya sahip cep telefonu modelleri oluyor.

Son yapılan bir benchmark testi araştırmasına göre 32 GB dahili depolamaya sahip olan iPhone 7’lerin disk operasyonları anlamında 128 GB olan modellere göre 8 kat daha yavaş olduğu kanıtlanmış oldu.

iPhone 7 32 GB depolama modeli ile tüketiciyi kandırıyor mu?

Basemark OS II ve Pass Mark ile yapılan becnhmark’larda iPhone 6S Plus 64 GB, iPhone 7 128 GB ve iPhone 7 Plus 32 GB karşılaştırması yapılmış çok çarpıcı bir tablo ortaya çıkmıştı.

Gördüğünüz gibi Apple temelde 32 GB dahili depolama sunmaya başlamış olsa da performansı düşük bir diske yer verdiği görülüyor. Yani bir nevi maliyeti düşürmeye çalışmış diyebiliriz. Hatta son nesil amiral gemisi olmasına rağmen iPhone 6S Plus’ın bile daha fazla performans sunması tüketicilerin aklında soru işareti bıraktı.

iPhone 7 daha yavaş bir depolamaya mı sahip?

Öte yandan daha az kapasite sunan bilgisayar SSD’leri de yüksek kapasiteli olanlara göre genelde performans anlamında sıkıntı yaşayabiliyorlar. Durumun iPhone 7’lerde de mi aynı olduğu merak konusu ancak sonuçların ortada olduğu göz önünde bulundurulursa önümüzdeki günlerde iPhone severlerin nasıl bir tavır sergileyeceği ise merak konusu.

Etiketler: appleiphone

Teknoloji Haberleri

Yorum