Irak’ta ne olmuştu; Musul’da ne olacak?

Hakan Temiztürk
260 kere okundu

Türkiye

Irak’ta ne olmuştu; Musul’da ne olacak? - Türkiye Haberleri

Yaklaşan Musul operasyonuna Türkiye dahi olacak mı? ABD ve Irak buna razı olacak mı? Bu soruların cevabı Türkiye’nin kendini Musul üzerinde hak sahibi gördüğü biçimindeki değerlendirmelerle birlikte ayrı bir önem taşıyor. Fehmi Koru Musul ve Irak’ta olan bitenleri yakın geçmişle birlikte değerlendirdi.

Musul’daki IŞİD barbarlığını sonlandırmak için hazırlıklar yapılıyor. Türkiye de bu işin bir parçası olmak amacında. Başika’da bulunan Türk askerlerine Irak’ın (aslında ABD’nin de) tepkili tavırları son günlerde hem Irak ile hem de ABD ile aramızda gerilimlere yol açtı.

Bu coğrafya aslında öteden beri sıkıntılı, sorunlu, belalı bir coğrafya. Fehmi Koru’nun bugünkü yazısında özetlediği 25 yıllık Irak-Suriye olayları bile ne kadar zor bir yerde bulunduğumuzu göstermeye yetiyor. Bu zorluk Türkiye’yi bu iki ülkedeki krizlerin içine çekti zaman zaman; ama Koru, son tartışmaların Batı’da “komşularının topraklarında gözü var” biçiminde algılandığını yazdı ve bunun tehlikelerine işaret etti. “Kendi mülkün sağlam temeller üzerinde oturuyor olmazsa, başkalarının topraklarına göz koysan ne olur?” diye soran Koru, bu günün dünyasında sınırların başka ülkelerin topraklarına tecavüz ederek değil, başka ülkelerle iyi geçinerek ve onların seni taklide değer bulmasıyla değiştiğini ifade etti. “Korkum, Rusya ve ABD ile yol arkadaşlığımızın, esas birlikte yürümemiz gerekenler gözünde değerimizi kaybettirmesi…” diye yazan Koru’nun yazısı bölgenin son 25 yılında yaşananları farklı bir açıdan değerlendirmesi bakımından okunmaya değer…

Yazının tamamı için tıklayın


Türkiye Haberleri

Yorum