İran'dan Türkiye'ye mesaj: Birlikte çalışalım

Serhat Ramay
157 kere okundu

Dünya

İran'dan Türkiye'ye mesaj: Birlikte çalışalım - Dünya Haberleri

Türkiye'nin Cerablus'u IŞİD'den temizlemek için başlattığı Fırat Operasyonu için İran'dan ilk açıklama geldi.

İran, Türkiye'nin Cerablus'a yönelik yaptığı Fırat Kalkanı operasyonula ilgili sessizliğini bozdu.

Türkiye öncülüğünde Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus bölgesine düzenlenen ‘Fırat Kalkanı’ harekatıyla ilgili de İran’dan ilk açıklama geldi. Uzun süreli sessizliğin ardından İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasimi açıklama yaptı.

Suriye’nin Cerablus bölgesinde Türkiye’nin düzenlediği, koalisyon güçlerinin de destek verdiği operasyonla ilgili açıklama yapan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasimi, yaptığı açıklamada yürütülen operasyonun Şam yönetimiyle koordineli olarak yapılması gerektiği vurgusu yapıldı.

“OPERASYONLAR ŞAM YÖNETİMİYLE KOORDİNELİ ŞEKİLDE YAPILMALI”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamada, “Suriye topraklarındaki terörist gruplarla mücadele, uluslararası hukukun temel ilkelerinden biri olan o ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarına saygı gösterilerek Şam yönetimle koordineli şekilde yapılmalı" ifadelerini kullandı.

TERÖRİZMLE MÜCADELE VURGUSU

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi terörizmle mücadelenin önemine vurgu yaparak,"İran olarak terörizmle mücadelenin uluslararası bir yükümlülük olduğunu ve bu menfur olguya karşı bölge ülkelerinin ortak işbirliği içinde olmaları gerektiğine inanıyoruz" dedi.


Dünya Haberleri

Yorum