İsrail donanması Gazze teknesine müdahale etti

Serhat Ramay
134 kere okundu

Dünya

İsrail donanması Gazze teknesine müdahale etti - Dünya Haberleri

Uzun süredir devan eden İsrail'in Gazze üzerindeki ablukasını delmek isteyen kadınlara donanma müdahalesi. Eylemcileri taşıyan Zaytouna adlı tekneye İsrail donanmasının müdahalesi dünya gündeminde. Teknede Nobel Barış Ödüllü Fauziah Hasan da bulunuyor.

İsrail ordusu jammer ile müdahalesi sonucu tekneyle bağlantı kesildi. Teknede bir muhabiri ve bir kadın kameramanı bulunan El Cezire kanalı muhabirine ulaşamadığını duyurdu. Teknede Nobel Barış Ödüllü Fauziah Hasan da bulunuyor.

Teknenin önü İsrail donanması tarafından kesildi

Zaytouna'nın Twitter hesabı @GazaFFlotilla'nın tweet'lerine göre, teknenin önü İsrail donanması tarafından kesildi. ABD'li emekli Albay Ann Wright kontrolündeki gemininGazze sularına girmeden geri çevrilebileceği ve mürettebatının gözaltına alınabileceği belirtiliyor.

İsrail donanmasının tekneyi Gazze Şeridi'nin kuzeyinde bulunan Aşdod Limanı'na çekebileceği bu durumda gemideki aktivist kadınların yetkililerce sorgulanıp sınır dışı edilebileceği belirtiliyor.

Teknedekiler arasında 1976 Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlandalı Mairead Maguire ile Malezyalı tanınmış doktor Fauziah Hasan da bulunuyor.


Dünya Haberleri

Yorum