İsrail'e kötü haber! UNESCO: Mescid'i Aksa'nın onlarla ilgisi yok

Serhat Ramay
234 kere okundu

Dünya

İsrail'e kötü haber! UNESCO: Mescid'i Aksa'nın onlarla ilgisi yok - Dünya Haberleri

UNESCO'dan yapılan açıklamada Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bir ilişkisinin olmadığı belirtildi. Kararda, 'Müslümanlıkla bağlantısı var ama Müslümanlıkla yok' ifadeleri dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bir bağı olmadığı yönünde karar aldı.

Kararda İsrail'in, Kudüs'teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs'ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğu ifade edildi.

Müslümanlıkla bağlantısı var Musevilikle değil

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkat çekilen kararda, İsrail'in bu bölgenin Musevilikle bir bağı olduğu iddiasına ise yer verilmedi.

unescodan mescidi aksa kararı

UNESCO Dışişleri Komisyonuna sunulan karar tasarısı, 6'ya karşılık 24 ''evet'' oyu ile kabul edildi. 26 üye çekimser kalırken, iki üye oylamaya katılmadı. İsrail'in tepki ile karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD, Almanya ve İngiltere ''hayır'' oyu kullanan ülkeler arasında yer aldı.

UNESCO'nun 58 üyeli yönetim kurulu pazartesi günü kabul edilen tasarıyı bir kez daha oylayacak.

Yine aynı yönetim kurulu, nisan ayında aldığı bir kararda, Mescid-i Aksa'nın Müslümanlarla bağlantısına dikkati çekmişti.

Etiketler: mescidi aksaisrail

Dünya Haberleri

Yorum