İtalya'daki deprem Türkiye'yi etkiler mi?

Oğuzhan Hacıoğlu
140 kere okundu

Türkiye

İtalya'daki deprem Türkiye'yi etkiler mi? - Türkiye Haberleri

İtalya'daki şiddetli depremin ardından akıllara 'Türkiye'deki fay hatları etkilenir mi' sorusu geldi.

İtalya'da meydana gelen şiddetli depremin ardından Türkiye'deki fay hatlarının bu depmrenden etkileneceği iddia edilmişti. Konu ile ilgili değerlendirme yapan İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, NTV yayınında şöyle konuştu:

"İtalya deprem açısından oldukça aktif bir bölge. Verilen sonbüyüklük 6.5. Derinlik olarak da 10 kilometrenin üzerinde olduğu belirtiliyor. Burası oldukça yoğun bir aktivitenin yaşandığı bir bölge. Bölgede sadece 24 saat içinde 35-40 tane öncü depremmeydana geldi. Yörede çok sayıda küçük yerleşim birimi var. Deprem aktivitesi bir süre daha devam edecektir. En azından aynı fay üzerinde 5.5 büyüklüğüne varan depremlerin beklenmesi mümkün. 'Geliyorum' diyen bir deprem. Yaygın rastlanan bir durum değil."

İtalya'daki deprem Türkiye'deki fay hattını etkiler mi?

"Bu fay hattının ülkemizle hiç alakası yok. Ülkemizde bir depreme yol açması mümkün değil ama İtalya'nın orta bölgelerinde çok sayıda aktif fay var. Bu depremin kendisine yakın olan küçük fayları harekete geçirmesi mümkün."

Etiketler: italyadeprem

Türkiye Haberleri

Yorum