Kelkitli’ye isyan çağrısı

Hakan Temiztürk
370 kere okundu

Köşe Yazıları

Kelkitli’ye isyan çağrısı - Köşe Yazıları Haberleri

Güneş gazetesi “Kelkitli” vurgusuyla manşetinden yeni bir ayrımcılık ve hedef gösterme örneği verdi bugün… Son yıllarda çokça yapılan “kötü lakaplarla çağırma” yanlışına yine düşüldü. Oysa bu Kur’an’ın hükümlerine açıkça aykırılık teşkil ediyor!

Yok yok, ben çağırmıyorum Kelkitlileri isyana; tahrik dolu başlıklar atmakta sınır tanımayan Güneş gazetesi yapıyor bunu…

“Kelkitli” diye hedefe koyduğu Aydın Doğan; Hürriyet ve diğer bir sürü medya organının sahibi kudretli medya patronu…

“Kelkitli” Doğan’ın sahibi olduğu Hürriyet gazetesinin yayın yönetmenine Almanların (Evet, yine Almanlar!) ödül vermesini ve yayın yönetmeni Sedat Ergin’in ödül töreninde yaptığı konuşmayı eleştiriyor manşetinde Güneş… (“Eleştirme” sözün gelişi; yoksa Güneş gibilerin epeydir yaptığı işin “eleştirme” ile uzaktan-yakından ilgisi yok…)

Lakaplar kullanmak, insanlara hoşlanmayacakları nitelikler/kulplar takarak hitap etmek çirkin bir davranış; daha ötesi dinimizin yasakladığı bir şey: “Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.” (Hucurat suresi, 11. ayet)

Güneş gibileri bir süredir bunu çok yapıyor; Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday olduğu dönemde Kekeç’lerden Güneş yönetmeni, Ülke programcısı, Sıradışı işlerin elemanı Turgay Güler’lere, o siyasetçiden bu yazara, o gazeteciden bu yorumcuya bir sürüsü adamın adıyla alay etmekte bir beis görmedi. Bunun İslam’ın yasakladığı kötü bir davranış olduğu çok açıkken niye böyle davrandılar; öteden beri cevaplanmayı bekleyen bir soru…

Ha derseniz ki “Senin taktığın şeye bak; Güneş şeysi yandaş olmakla, İslamcı olmakla kendini pazarlayadursun; ‘en İslamcı’ Güler’in yönetiminde olduğu dönemde de eski alışkanlığından vaz geçmeyerek –Ramazan’da bile- müstehcen fotoğrafları birinci sayfanın tepesinden yayımlamaya devam ediyor!”

E buna diyecek bir şey yok; Allah ıslah etsin diye temennide bulunmak gerek yine de…


Köşe Yazıları Haberleri

Yorum