Kızlık zarı hakkında her şey

Serhat Ramay
307 kere okundu

Yaşam

Kızlık zarı hakkında her şey - Yaşam Haberleri

Kızlık zarı, her kadında mutlaka bulunan ve vajinanın girişinde bulunan, kıvrım şeklinde bir zardır. Kızlık zarının tek bir şekli olmamakla beraber, her kızlık zarında bulunan özellikler vardır.

Kızlık zarının orta kısmında ufak delikler bulunmaktadır. Bu delikler adet kanamasında akan kanın zarın dışına geçmesini sağlar.

Kızlık Zarının Çeşitleri

Kızlık zarının farklı şekilleri bulunmakla beraber, sık görülen ve seyrek görülen olarak ayrılmaktadır. Sık görünen kızlık zarı şekilleri halka şeklinde olan, dudak şeklinde olan ve yarım ay şeklinde olandır. Bunların arasında kadınlar en sık rastlanan hakla şekline sahip olandır. Döl yolunun ağzını düzgün bir biçimde daraltan ve ortasında büyük bir deliği olan zar türüdür. Dudak şeklindeki zarın ortasında daracık bir yarık bulunurken, yarım ay şeklindeki zar tam olarak ismine benzemektedir ve kadınlarda sık görünür.

Daha seyrek görünen zarlar ise; deliksiz, köprülü ve kalbur zardır. Deliksiz zarda vajina ağzı tamamen kaplıdır ve yırtıldığında herhangi bir kanama gelmez. Köprülü zarda iki delik görülürken, kalbur şeklindeki zar fazlasıyla narin bir yapıdadır. Farklı boyutlarda delikcikler bulunmaktadır.

Kızlık Zarının Yırtılması

Kızlık zarı vajinanın yaklaşık 2 cm gerisinde bulunur. Oldukça ince bir yapıya sahiptir. Kaza sonrası, cinsel ilişkisi sonrası veya nadir olarak spor yaparken yırtılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı gibi kızlık zarı da bir operasyon sonrası tamir edilebilmektedir. Kızlık zarının yırtılması ile birlikte bir miktar kanama beklenir. Ancak bu kanamanın yoğunluğu kişiden kişiye ve zarın şekline göre değişkenlik göstermektedir. Bazı kızlık zarları ise oldukça elastik bir yapıya sahiptir ve ilişki sonrası dahi kanama gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Tamiri

Kızlık zarı tamiri tek bir yöntem ile yapılmamaktadır. Ancak fleb ve birleştirme tekniği en çok kullanılan, kalıcı olan yöntemlerdir. Toplumumuzda bakireliğin temsili olan kızlık zarı, kalıcı olmayan bir yöntemle de tamir edilebilmektedir. Kızlık zarı dikimi Ankara oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir.

Kızlık zarına atılan ince dikişler sayesinde, kızlık zarı kısa süreliğine dikilmiş olacaktır ve bir cinsel ilişki sonrası tekrar yırtılacaktır. Fakat Ankara kürtaj merkezinde yapılan kürtaj işlemi sonrasında talep edilen kızlık zarı tamiri, sadece Fleb yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir.


Yaşam Haberleri

Yorum