Korkut, TSK envanterine girdi

Alaattin Han
324 kere okundu

Teknoloji

Korkut, TSK envanterine girdi - Teknoloji Haberleri

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin(TSK) hava savunma yeteneğini güçlendirmek için Aselsan tarafından geliştirilen alçak irtifa hava savunma sistemi Korkut'un ilk teslimatı gerçekleştirildi.

Aselsan ve FNSS ortaklığında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava savunma yeteneklerini güçlendirmek amacıyla geliştirilen namlulu alçak irtifa hava savunma silah sistemi Korkut, geçtiğimiz yıl tüm testleri başarıyla geçerek geliştirme sürecinden başarıyla geçmişti.

Korkut, TSK envanterine girdi

Bu yıl ilk teslimatların yapılması beklenirken, Korkut için sevindirici açıklama dün Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelmiş oldu.


Milli Savunma Bakanlığı, resmi Twitter hesabında milli imkanlarla geliştirilen ilk Korkut'un Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildiğini resmi olarak açıkladı.


TSK’nın hava savunma alanındaki gücünü büyük oranda artıracak olan Korkut, üç Silah Sistemi Aracı ve bir Komuta Kontrol Aracı’ndan oluşması hedefleniyor.


KKA'da yer alan üç boyutlu mobil arama radarı ile hedeflerin yeri tespit edilmekte ve SSA’da hedefin hassas şekilde ateş altına alınması sağlanacak.

Korkut nedir?


7 metre uzunluğunda, 3.9 mere genişliğinde ve 2.2 metre yüksekliğinde olan Korkut, 65 km/h azami hıza ulaşabilecek. Hareket halinde atış yapabilen ve üzerinde yer alan iki adet namlu sayesinde, namlulardan biri arızalansa bile diğeri ile ateş etmeye devam edebilen Korkut'un ilk olarak Suriye sınırında görev yapacağı iddia ediliyor.


Teknoloji Haberleri

Yorum