Levent Eriş'ten Türk futbolunun kurtuluş reçetesi için mütevazı bir katkı

Serhat Ramay
222 kere okundu

Futbol

Levent Eriş'ten Türk futbolunun kurtuluş reçetesi için mütevazı bir katkı - Futbol Haberleri

TFF 1. Lig'de en çok şampiyonluk yaşayan hocaların başında gelen Levent Eriş şu anda 3. Lig'de Manisa Büyükşehir Belediyespor'u çalıştırıyor. Peki ama neden? 3. Lig'in röntgenini çeken Levent Eriş, ortaya son derece karanlık bir tablo çıkardı. Ama bununla yetinmedi. Türk futbolunun kurtuluşu için bir de reçete yazdı. Levent Eriş. haberbedava.com'un sorularını yanıtladı.

Levent Eriş'ten Türk futbolunun kurtuluş reçetesi için mütevazı bir katkıTürk futbolunun en deneyimli teknik direktörlerinden biri olan Levent Eriş neden 3. Lig’de bir takım çalıştırıyor?

Çünkü Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün ricasını kıramayacak kadar eski dostlarını önem veren biri. Yani Levent Eriş’in teknik direktörlük kariyeri aşağıya doğru bir eğri çizmiyor. Manisaspor’u çalıştırdığı dönemde kulüp başkanı olan Cengiz Ergün, ondan “Gel bize yardımcı ol. Manisa Büyükşehir Belediyespor’un kalkınmasında sana ihtiyacımız” var dediği için Levent Eriş onu kıramadı ve TFF 1. Lig’in marka hocası bir anda 3. Ligin yolunu tutuverdi.

TFF 1. Lig'in en çok şampiyonluk yaşayan hocalarından biri olan Levent Eriş 3. Lig'de kenid başına bırakılamayacak kadar önemli biri.

Peki şimdi 3. Lig’de durumlar nasıl? Türk futbolunun kaydettiği aşama 3. Lig’den nasıl görünüyor. Usta teknik direktör, Serhat Ramay’ın sorularını yanıtladı. Türk futbolunun alt yapı sorununa çözüm olabilecek bir de öneride bulundu.

İşte o mini röportaj

Hocam selamlar. Sizinle belki 8 yıla yakın bir geçmişimiz var. Eurosport zamanında haftada iki üç röportaj yapardık. TFF 1. Lig’in marka hocalarından birisiniz. Şu anda neden 3. Lig’de bir takımı çalıştırıyorsunuz.

Bir projeyle geldi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün. Kendisiyle eski de bir dostluğumuz var. Benim Manisaspor’da çalıştığım dönemde kulüp başkanlığını yapmıştı kendisi. Benim hayatımda hiç çalışmadığım bir lig olduğunu söyledim. Ama bu takımı PTT’ye taşıyabilmek için yanında olmamı istedi. Ben de ona olan sevgi ve saygımdan maalesef böyle bir kötü lige gelmek durumunda kaldım.

Buradaki maalesef ne anlama geliyor?

Maalesef sentetik zeminlerde çalışıyoruz. Haftalardır deplasmanlarda sentetik zeminlerde oynuyoruz. Türk futbolu açısından kabul edilemez bir durumla karşı karşıyayız. Bugün rahatlıkla Türk futbolunun gelişmemesini 3. liglerdeki kötü şartlara bağlayabiliriz. Durum o kadar vahim. Oyuncu nerede yetişecek. Oyuncunun yetişmesini beklediğimiz yer Süper Lig olamaz. Oyuncu bu liglerde yetişir. 3. Lig bunun tam yeri. Ama burada şartlar son derece kötü durumda. Oyuncu yetiştirmek mümkün değil. Sentetik zeminler, berbat soyunma odaları, acemi hakemler. Oyun mantalitesi de çok bozuk. 3. Lig gerçekten bir girdap. Ben futbol dışında olayların bu kadar belirleyiciği olduğu bir lig görmedim. burada futbol dışında her şey mübah.

Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü kıramadığınız için pişman mısınız?

Kıramadığım bir belediye başkanı vardı evet. Ama pişman mısın diye soruyorsan buna cevabım kocaman bir evet. Ama bir taraftan da Türkiye’de futbolun ne kadar kötü oynanabileceğine de yakından şahitlik ettim. Bu kadarını hiçbir zaman hayal edemezdim çünkü. Tecrübe oldu. Geçen sezonun ortasında geldim. İki sezonluk bir anlaşmam var. Bakalım istediğimiz katkıyı verebilecek miyiz.

Şimdi aklıma bir fikir geldi. Fatih Terim size bir yetki verse. Dese ki Levent Eriş 3. Lig sorumlusu sensin. Hem takımını çalıştır hem de bana bağlı olarak 3. Lig’de geliştirmeler, düzeltmeler yap. Al sana sorumluluk, al sana par. Aslında bunu bütün ligdeki tecrübeli teknik direktörlere önerse fena mı olur?

Çok doğru olur. Liglerde kendine destek olacak teknik direktörler belirlemeli. Teknik direktörlerle birlikte çalışmalı. Yeni antrenörlerle değil. Süper Lig’de Hikmet Karaman mı var ona sorumluluk vermeli. TFF 1. Lig’de, 2. Lig’de ve elbette 3. Lig’deki bilge hocalara sorumluluk paylaşımında bulunmalı. Bu Türk futbolunun ciğerlerine oksijen pompalamak olur. Şu anda soyunma odasında sola dönmem mümkün değil. Böyle futbol ortamı olur mu?

Her ligin sorumlusu olabilecek teknik direktörleri yanına alabilir. Milli takımın bölge sorumluları bu konuda maalesef yetersiz. Lig lig teknik direktörler değerlendirilirse bu sorunlar çözülebilir. 3. Lig’de çeşitli gruplar var. Her gruba bir hoca tayin edebilir. Bu teknik direktörlerin hepsi Fatih hocaya bağlı olmak kaydıyla son derece kaliteli bir çalışma ortamı yaratabilir.

Kaynak: haberbedava.com


Futbol Haberleri

Yorum