LG, Türkiye pazarından çekilecek mi?

Alaattin Han
330 kere okundu

Teknoloji

LG, Türkiye pazarından çekilecek mi? - Teknoloji Haberleri

Güney Koreli teknoloji devi LG, Türkiye pazarından kısmen de olsa çekileceği iddia edildi.

Türkiye pazarında yaşanan çeşitli dalgalanmalar ve hızlı değişimler, yükselen kur, artan yüksek paralel ithalat oranları, bazı global markaların Türkiye operasyonlarında değişiklik yapmalarıyla netleşecek gibi gözüküyor.

2017 yılı içerisinde önemli bazı global markaların Türkiye ofislerini kapatacağına yönelik bilgiler gelmeye devam ediyor. En son duyum ise LG'nin Türkiye operasyonu tarafında oldu.

LG, Türkiye pazarından çekilecek mi?

Mobil pazarın yanı sıra tüketici elektroniğinin de önemli ismi LG'nin, Türkiye operasyonunda köklü değişimler yapacağı duyumları, sektör içerisinde yüksek sesle dile getirilmeye başlandı bile.

Özellikle mobil arenada LG G2 ile beraber Türkiye'de ciddi bir ivme yakalayan LG, Türkiye'de paralel ithalat sektöründen en çok darbe yiyen markalar arasındaki yerini almış gibi.

LG'nin en son amiral gemisi LG G5, resmi olarak Türkiye pazarında 2799 TL fiyat etiketiyle giriş yaptı. Fakat paralel ithalat LG G5'leri, 1799 TL seviyesinde bulunabiliyor. 1000 TL fiyat farkının azımsanmaması gerektiğini, satış rakamları da bizlere gösterdi. Bazı perakende mağazalarında resmi LG G5'lerin satılmadığını görmemizin nedeni de bu. Talep daha çok paralel ithalata kaymış durumda.

LG'nin yeni amiral gemisi LG V20'nin global arenada tanıtılması, bu tanıtıma Türkiye'den katılım olmaması ve LG V20'nin Türkiye'ye diğer ülkelerden geç gelecek olması, yapılan tanıtımların da biraz cılız kalması, bu duyumların ciddiyetini daha da arttırmış gibi gözüküyor.

LG, Türkiye'de distribütör üzerinden satış yapabilir mi?

LG'nin henüz tüketici elektroniği noktasında nasıl bir strateji izleyeceği net değil. Fakat gelen duyumlara göre LG, özellikle mobil arenada distribütör üzerinden satışlarını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bu da LG Türkiye ofisinin kapanacağı ya da küçüleceği ve satışları distribütör firma üzerinden gerçekleştireceği anlamına geliyor.

Türkiye'de perakende mağazaların, üreticilerden yüksek raf bedelleri talep ettikleri de bilinen bir gerçek.

Özellikle Anadolu'da, tüketici elektroniği (Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi vb) ürünlerin perakende mağazalar yerine firmaların kendi bayilerinden alındığı ve bu noktada da yerli markaların avantajlı olduğunu da belirtmekte fayda var.

LG'nin bu tarafta da yeni mağazalar açarak yatırım yapmak yerine, operasyonu bir distribütör firma ile yürütebileceği tahmin ediliyor.

Etiketler: lgg5v20

Teknoloji Haberleri

Yorum