Mahkemeye sevk edilen Gültan Kışanak neden tutuklandı?

Serhat Ramay
994 kere okundu

Türkiye

Mahkemeye sevk edilen Gültan Kışanak neden tutuklandı? - Türkiye Haberleri

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Gözaltına alınan HDP'li Gültan Kışanak Diyarbakır Adliyesi'ne sevk edildi. Diyarbakır’da hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 5 gün önce gözaltına alınan ve dün avukatıyla görüşen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca terör örgütü PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında, Gültan Kışanak, Diyarbakır Havalimanı'nda İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Gültan Kışanak kimdir?

Dersim'den göçerek Elazığ'ın merkez köylerinden Sünköy'e yerleşmiş bulunan Ağuce aşiretine mensuptur. 19 yaşında üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken gerçekleşen 12 Eylül darbesi öncesinde tutuklandı. 1980 ve 1982 yılları arasında Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kaldı. Tahliyesinin ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'nü bitirdi.

2007 genel seçimlerinde yüzde onluk seçim barajını aşmak için kurulan Bin Umut Adayları içinde yer aldı ve Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) desteklediği 23. Dönem bağımsız Diyarbakır Milletvekili olarak meclise seçildi.

2009 yılında DTP’nin kapatılmasının ardından Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) geçti ve Partinin eşbaşkanlığına seçildi. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde BDP'nin desteklediği bağımsız aday olarak Siirt'ten 24. Dönem Milletvekili seçildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Fırat Anlı ile birlikte eşbaşkanıydı. Kışanak Barış ve Demokrasi Partisi’nin eski eşbaşkanı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem (2007-2011 – Bağımsız) Diyarbakır ve 24. Dönem (2011-2015 –Barış ve Demokrasi Partisi) Siirt milletvekiliydi.

25 Ekim 2016'da PKK/KCK’ye üyelik (TCK 314/2) iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan 5 gün sonra tutuklanan Gültan Kışanak evdi ve 1 çocuk sahibi.

Etiketler: gültan kışanak

Türkiye Haberleri

Yorum