Mahmut Övür: Turizmin yumuşak bir dile ihtiyacı var

Metehan Nazlı

Türkiye

Mahmut Övür: Turizmin yumuşak bir dile ihtiyacı var - Türkiye Haberleri

Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, Türkiye'nin yaşadığı siyasi krizlerin en çok turizmi etkilediğini söyledi.

Övür, Türkiye'nin önce Rusya ile şimdi de başını Almanya'nın çektiği Avrupa ülkeleriyle yaşadığı siyasi krizin en çok turizmi etkilediğini belirtti ve turizm sektörü bu krizleri ucuz atlatmaya çalıştığını yazdı.

'Turizm sektörü yeni bir politika arayışı içinde'

Turizmin kapı kapı dolaşarak kurumsal ortağını devreye soktuğunu dile getiren Mahmut Övür, "Turizm sektörü siyasilerle birlikte yeni turizm politikası, yeni senaryo oluşturmaya çalışıyor. Yarın bu açıdan Antalya'da turizmin yakın geleceğinin masaya yatırılacağı 6. Uluslararası Resort Turizm Kongresi yapılıyor. Kongreyi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOP) düzenliyor. Birkaç gün önce kongre nedeniyle düzenlenen sohbette, AKTOP Başkanı YusufHacısüleyman, turizmciler ve turizmin önemli finansörlerinden Denizbank CEO'su Hakan Ateş'le bir araya geldik. Sohbette, turizmin geleceği ve kongrenin önemi konuşuldu. Kongre önemliydi çünkü en kritik dönemde, Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı ile turizm işletmecilerini ve sektörün dünya çapındaki yabancı muhataplarını bir araya getiriyor." dedi.

'Turizmin yeni bir senaryoya ve bu dalgalı ilişkiyi etkileyecek yeni ve yumuşak bir dile ihtiyacı var'

Turizm sektörünün tek sorununun dalgalı ilişkiler olmadığının altını çizen Övür, Turizmin yeni bir senaryoya ve bu dalgalı ilişkiyi etkileyecek yeni ve yumuşak bir dile ihtiyacı var. Yeni senaryo ihtiyacını AKTOP Başkanı Hacısüleyman şöyle anlatıyor: "Türkiye, bugün turizmde artılarına ve eksilerine göre iyi bir noktaya gelerek dünyanın ilk 10'u arasına girdi. Önce Özal'la başlayan turizm yatırımıyla sonra da çeşitlendirmesiyle kendi hikâyesiniyazdı şimdi yeni bir senaryoya ihtiyacı var. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz." Avrupa ile yaşanan krizi etkisiz kılabilecek yeni siyasi dile gelince... Bu konuda turizmcilerin,siyasilerden beklentisi öyle çok büyük de değil. Şu ayrıntıya dikkat çekiliyor: "ÖzellikleAvrupa ülkeleriyle ilgili siyasi kavga sokaktaki insanı, turisti çok ilgilendirmez ve onu etkilemez. Ama o ülke halkına yönelik olumsuz mesaj verilirse o turizmi etkiler. Bu noktada siyasilerimizden ricamız, arada bir halklar arası dostluğa vurgu yapmaları. Mesela 'Alman halkı dostumuzdur' denilse bu bizim işimizi çok kolaylaştırır." Turizme kredi desteği veren DenizBank CEO'su Hakan Ateş ise turizme, memleket meselesi olarak baktıklarını söylüyor ve ekliyor: "Yıllarca hiç durmadan ülkemiz için çalışan turizm yatırımcılarımızın ve turizm emekçilerimizin yanında olmak bizim için memleket meselesi olmaya devam edecek. Kriz ortamında sektör hiç karamsarlığı kapılmadı. Biz de turizmi2.9 milyar dolarlık kredi ile finanse ettik. Bundan da onur duyuyoruz." şeklinde görüş bildirdi.

'Türkiye 5 yıldızlı otel sayısında birinci sırada'

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman'ın verilerini yazana Övür, "Yusuf Hacısüleymanoğlu 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' ile ilgili Ekin Grubu'na yaptırdıkları araştırmanın verilerini de paylaştı. O verilere göre Türkiye Akdeniz çanağında İtalya ve İspanya'yı da geride bırakarak 5 yıldızlı otel sayısında birinci sırada. Türkiye, 563 otelle ilk sırada yer alırken, onu 395 otelle İtalya, 368 otelle Yunanistan ve 298 otelle Fransa izliyor. Türkiye'deki 5 yıldızlı otellerin yüzde 51'i de Antalya'da. Bu da İspanya'nın tamamındaki 5 yıldızlı otel sayısından daha fazla." ifadelerini kullandı.


Türkiye Haberleri

Yorum