Matruşka benzetmesi! Suriye'de tam olarak ne olduğunu Mete Yarar bile anlayamadı

Serhat Ramay
148 kere okundu

Türkiye

Matruşka benzetmesi! Suriye'de tam olarak ne olduğunu Mete Yarar bile anlayamadı - Türkiye Haberleri

Güvenlik uzmanı Mete Yarar CNN Türk canlı yayınında Suriye'de jetler tarafından şehit edilen 3 Türk askeri hakkında değerlendirmede bulundu. Mete Yarar, yakın zamanda bölgede oludunu belirterek, 'Tam olarak kimin ne olduğunu anlamak mümkün değil. Orada olanlar tam olarak Matruşka gibi' değerlendirmesinde bulundu.

Mete Yarar CNN Türk canlı yayınına katıldı. Bölgeyi yakından bilen isimlerden biri olan güvenlik uzmanı Mete Yarar, Suriye'deki saldırının kodlarını çözmeye çalıştı. Bilindiği gibi bugün Esed uçaklarının Fırat Kalkanı operasyonunu yürüten 3 Türk askerini şehit ettiği haberleri gelmişti. Konuyla ilgili bir analize girişen Mete Yarar'ın zorlandığını belli eden cümleler dikkat çekti.

METE YARAR'DAN MATRUŞKA BENZETMESİ

Suriye'deki Fırat Kalkanı harekatında 3 asker şehit oldu, 10 asker de yaralandı. Saldırının Esad güçleri tarafından gerçekleştirildiği değerlendiriliyor. Saldırıya ilişkin yayın yasağı getirildi.

Mete Yarar değerlendirmesinde şunları söyledi:

Yakın zamanda ben bölgedeydim. Geçen Cuma günü döndüm. Tam olarak neler olduğunu anlamak için gittim. Ama şunu gördüm. Orada farklı gruplara, güçlere ait üniformalar var ki. Kimin kim olduğunu tam olarak anlamak mümkün değil. Tıpkı Matruşka gibi. Bir üniformayı çıkarsanız altında bambaşa bir şey onu kaldırsanız altından başbaşka bir şey çıkabilir. O kadar karışık bir vaziyet var şu an orada. Çok zor bir operasyon yürütülüyor. Kimin dost kimin düşmen olduğunun tam olarak seçilemediği bir coğrafyada operasyon yürütülüyor.

Ben Türk askerlerini kimin şehit ettiği konusunda da kesin bilgilere ya da fikirler sahip değilim. İnanın uçağı kimin kullandığı bile bu tür durumlarda büyük önem kazanır. Bir uçak sinyalini kapattığı anda onun hangi güce, ülkeye ait olduğunu bilmek mümkün olmaz.

Etiketler: mete yararsuriye

Türkiye Haberleri

Yorum