Mısır'daki Rabia eylemine Sisi engeli

Serhat Ramay
178 kere okundu

Dünya

Mısır'daki Rabia eylemine Sisi engeli - Dünya Haberleri

Darbeci Sisi, Mısır halkının gösterdiği efsanevi direnişin 3. yıl dönümünün kutlanmasını engellemek için ülkede olağanüstü önlemler alınmasını istedi.

Mısır halkının iradesine, Mursi’yi devirerek ve binlerce kişiyi katlederek darbe yapan Sisi, direnişin 3. yıl dönümünde sembol haline gelen Rabia gösterilerinin yapılmaması için ülke genelinde olağanüstü önlemler aldı.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinin ve yönetimin darbeci güçlerin eline geçmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Ülke genelinde gerçekleştirilen gösterilerde cumhurbaşkanının devrildiğini duyup ülkesine sahip çıkmak üzere meydanlara inen yaklaşık 7 bin kişi katledilmişti. Direnişin sembolü haline gelen Rabia meydanında ise dün 3. yıl gösterilerinin büyük bir kısmı darbeci Sisi yönetimi tarafından engellendi. Binlerce polis başkent Kahire'nin önemli meydanlarında halkın sokaklara dökülmesini önlemek amacıyla nöbet tuttu. Yoğun emniyet önlemlerine eş zamanlı olarak hava karargahları başta olmak üzere radyo ve televizyon istasyonları, su ve elektrik şebekeleri hatta banka çevrelerinde bile güvenlik üst seviyelere çıkarıldı.

DARBECİLER KATLİAM YAPTI

Abdulfettah Es-Sisi liderliğindeki cunta yönetimi, demokrasi arayışıyla kamp kuran on binlerce kişinin üzerine rastgele ateş açarak, tüm dünyayı ayağa kaldıran bir katliama imza atmıştı. Meşru haklarını kullanarak sivil bir şekilde darbe karşıtı gösteriler yapan halka 27 Temmuz sabahı Rabiatül Adeviyye Camii ve civar caddelerde gerçek mermilerle ateş açılması sonucu en az 200 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Hız kesmeden süren saldırıların en kanlı günü 14 Ağustos'ta ise demokrasi yanlısı göstericilere ikinci kez gerçek mermi ile saldırılarak 2 bin kişi katledilmişti.


Dünya Haberleri

Yorum