Mülteci anlaşmalarında Türkiye örnek oldu

Serhat Ramay
173 kere okundu

Dünya

Mülteci anlaşmalarında Türkiye örnek oldu - Dünya Haberleri

Mülteciler konusunda büyük zorluklar yaşayan Almanya'da Başbakan Merkel, Mısır ve Tunus ile de Türkiye ile imzalanan türde geri kabul anlaşmaları imzalanması gerektiğini vurguladı.

Deutsche Welle Türkçe servisinin aktardığına göre Merkel, aynı zamanda Afrika ülkelerine daha fazla kalkınma yardımları yapılmasını ve göçün asıl nedenleriyle mücadele edilmesi gerektiğini de söyledi.

Mülteci anlaşmaları için Türkiye örnek oldu

Hafta sonunda Viyana'daki Mülteci Zirvesi'ne katılan Almanya Başbakanı Angela Merkel özellikle Afrika ülkeleri ile Pakistan ve Afganistan'la mülteci anlaşmalarının imzalanması gerektiğini vurgulamıştı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise AB'nin dış sınırlarının güvenliğinin birincil görev olduğunu belirtti.

AB Türkiye'ye mali yardım sözü vermişti

AB ile Türkiye arasında geçen Mart ayında kabul edilen mutabakat, Türkiye’den Yunanistan’a yasa dışı yollardan geçen sığınmacıların Türkiye’ye iade edilmesini, bunun karşılığında AB’nin de Türkiye’den geri gönderilen her sığınmacı karşılığında bir Suriyeliyi yasal yollardan kabul etmesini öngörüyor. AB ayrıca Türkiye’ye mali yardım sözü de vermiş ve Türklere Schengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat konusunda da yeşil ışık yakmıştı.


Dünya Haberleri

Yorum