Müşteri hizmetleri ücretsiz hale geliyor

Alaattin Han
209 kere okundu

Teknoloji

Müşteri hizmetleri ücretsiz hale geliyor - Teknoloji Haberleri

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu(BTK), GSM operatörleri gibi firmaların müşteri hizmetleri aramalarını ücretlendirmesini engelleyecek bir genelgeye imza attı.

Müşteri hizmetleri aramalarının ücretlendirildiği yönünde kullanıcılardan gelen şikayetleri değerlendiren BTK, ücretsiz müşteri hizmetleri dönemini başlatan yeni bir genelgeye imza attı.

Müşteri hizmetleri ücretsiz hale geliyor

BTK tarafından alınan yeni karara göre, elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeler müşteri hizmetleri konusunda kullanıcılardan artık ücret talep edemeyecek.

GSM operatörleri gibi elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmeleri, 800'lü hatlardan veya belirleyecekleri bir numara üzerinden ücretsiz olarak müşteri hizmetleri vermekle yükümlü hale getirecek olan BTK, gerekli alt yapıyı sağlamaları için işletmelere 1 Nisan 2017 tarihine kadar süre tanıyacak.


Ayrıca, geri arama yöntemininde kabul edildiği yeni kararda, işletmeler isterlerse müşteri hizmetlerini arayanların çağrısını otomatik olarak sonlandıracak ve kendisi arayacak. Böylece hizmet ücretsiz olarak vatandaşlara sunulmuş olacak.

Şu anda ücretli olan müşteri hizmetleri aramaları ise, şebeke içi arandığında doğrudan şebeke için arama olarak değerlendirilecek ve böylece kullanıcının konuşma paketine dahil edilmiş olması hedefleniliyor.

Farklı bir operatörün müşteri hizmetlerini aramanız durumunda ise, ödeyeceğiniz ücret şebeke dışı arama ücretlerinden artık yüksek olmayacak.


Teknoloji Haberleri

Yorum