Nabi Avcı'dan tekbir getiren gençlere ince uyarı

Serhat Ramay
160 kere okundu

Türkiye

Nabi Avcı'dan tekbir getiren gençlere ince uyarı - Türkiye Haberleri

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Esenler Belediyesi Yusuf Has Hacib Kültür ve Sanat sezonunun açılış programına katıldı. Avcı, program sırasında tekbir getiren gençleri uyardı.

Açılış konuşmasını yapan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Şehri sadece binalardan ibaret görürseniz belediye başkanı değil, ancak müteahhit olabilirsiniz" diyerek kültürel faaliyetlere verdikleri önemi anlattı. Esenler'in 2009'da suç oranı yüksekliği olarak İstanbul'un ilk 3 belediyesinden biri olduğunu ancak bugün suç oranının en düşük ilçe olduğunu belirten Göksu, "Bunu polis sayısını artırarak değil, sokaktaki gençleri müzik aletleriyle, şiirle, tiyatroyla buluşturarak başardık" dedi.

NABİ AVCI: TEKBİR SLOGAN DEĞİLDİR

Habertürk gazetesinden Sinan Blgenoğlu'nun haberine göre, törende söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul İl Başkanı olduğu tarihten itibaren 25 yıldır İstanbul'da kültür ve sanat alanında sessiz bir devrim yaşandığını söyledi. İstanbul'un tüm belediyelerinde açılışlara katıldığını ve etkinliklerin özellikle gençler tarafından tıklım tıklım doldurulduğunu belirten Avcı, gençleri Tekbir'i slogan olarak atmamaları konusunda uyardı. Avcı, "Tekbir büyük bestekar Itri tarafından muhteşem bir şekilde bestelenmiştir. Siz tekbiri alelade bir sloganmış gibi söylediğiniz zaman onun değerini düşürüyorsunuz. Bu kültürümüze yakışan bir davranış değildir. Tekbir getireceksek Itri'ye rahmet okuyarak onun bestelediği gibi söylemeliyiz" dedi.


Türkiye Haberleri

Yorum