Nobel Barış Ödülü'nü kim aldı? Juan Manuel Santos kimdir?

Serhat Ramay
279 kere okundu

Dünya

Nobel Barış Ödülü'nü kim aldı? Juan Manuel Santos kimdir? - Dünya Haberleri

Nobel Barış Ödülü'nü Kolombiya Devlet Başkanı Santos kazandı. Satos'un en çok ses getiren başarısı FARC'la gerçekleştirdiği barış görüşmeleri oldu. Nobel Barış Ödülü'nü alan Kolombiya Devlet Başkanı Santos kimdir?

Kolombiya’da gerilla örgütleriyle varılan barışa halkın bazı kesimleri karşı çıkmıştı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos tepkilerin krize dönüşmesini engellemek için eski Kolombiya devlet başkanları Alvaro Uribe ve Andreas Pastrana ile anlaşmanın bazı maddelerindeki tereddütü sonlandırmak için görüşmelerde bulunmuştu. Nobel Barış Ödülü'nü alan Juan Manuel Santos kimdir sorusunun detayları haberimizde.

Tarihi anlaşmanın Kolombiya'da geçen Pazar günü düzenlenen referandumda reddedilmiş olması nedeniyle, Nobel Barış Ödülü'nün Santos'a verilmesi sürpriz olarak değerlendirildi.

Nobel Barış Ödülü'nü alan Santos kimdir?

65 yaşındaki Juan Manuel Santos Calderon, 7 Ağustos 2010 yılından bu yana Kolombiya Devlet Başkanı. Santos öncesinde Dış Ticaret, Maliye Bakanı ve Milli Savunma Bakanı olarak görev yapmıştı.

Santos tarihi barış görüşmeleri

FARC ile imzalanan barış anlaşması her ne kadar Kolombiya'da batı tepkilere neden olsa da onbinlerce kişi barış talebiyle sokaklara döküldü. Öte yandan Kolombiya'da hükümet ile gerilla örgütü FARC arasında varılan barış anlaşmasının uygulamaya konulması talebiyle düzenlenen gösteriye on binlerce kişi katıldı.

DW Türkçe servisinin haberinee göre, Başkent Bogota'nın büyük meydanındaki mitinge beyaz gömlek ve çiçeklerle katılan 30 bin dolayındaki Kolombiyalı sessiz yürüyüşün ardından "Barış istiyoruz, bir daha savaş olmasın" şeklinde sloganlar attı. Pazar günkü oylamada Kolombiyalılar sürpriz bir şekilde barış anlaşmasını reddetmiş, oy kullananların yüzde 50,21'i tercihini anlaşma aleyhinde kullanmıştı.

FARC terör örgütü hakkında

FARC, 1960'lı yıllarda Kolombiya Komünist Partisi'nin askerî kanadı olarak kuruldu. 1980'li yıllarda faaliyetlerini sürdürebilmek için kokain ticaretine başladığı iddiasıyla muhatap oldu. Örgütün uyuşturucu ticaretiyle yılda en az 300 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Kolombiya Emniyet Genel Müdürü General Jose Roberto Leon'a göre ülke genelinde uyuşturucu ticaretinin %60'ına FARC hakim. FARC'ın uyuşturucudan yılda 1 milyar dolar kazazandığı tahmin ediliyor.

Örgütün kurucusu Manuel Marulanda'dır.


Dünya Haberleri

Yorum