Obama ve Trump ilk kez ortak basın toplantısı düzenledi

Oğuzhan Hacıoğlu
218 kere okundu

Dünya

Obama ve Trump ilk kez ortak basın toplantısı düzenledi - Dünya Haberleri

ABD'nin 45. başkanı seçilen Donald Trump Obama ile birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında verilen birlik çağrılarının aksine ikili birbirlerine oldukça mesafeli durdu.

ABD'de seçimi kazanan Cumhuriyetçi Aday Donald Trump ilk kez ABD Başkanı Obama'yla görüştü. İkili görüşmenin çok olumlu geçtiğini söylese de vücut dilleri farklı bir mesaj verdi. Seçimlerden önce Trump Obama'yı 'Tarihin en kötü başkanı' olarak ilan etmişti. Obama ise Trump'ın Beyaz Saray'a uygun olmadığını söylemişti. Trump, Hawaii doğumlu Obama'nın doğum sertifikasının meşruiyetini sürekli olarak sorgulamış, Obama ise bu yüzden Trump ile dalga geçmişti.

Obama ile Trump'ın Beyaz Saray'daki Oval Ofis'te gerçekleşen görüşmesi, yaklaşık 1 saat 35 dakika sürdü. Görüşmenin ardından Obama ve Trump, basın mensuplarına kısa birer açıklama yaptı. Trump ile "mükemmel bir görüşme" yaptıklarını belirten Başkan Obama, Beyaz Saray'ın işleyişi, iç ve dış politika konularını ele aldıklarını söyledi. Donald Trump da daha önce hiç karşılaşmadığı Obama ile görüşmekten onur duyduğunu belirtti. Büyük saygı beslediği Obama ile görüşmesinin 10-15 dakika sürecekken 1,5 saat kadar devam ettiğini dile getiren Trump, "Başkan ile önerilerine başvurmak da dahil, gelecekte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." ifadesini kullandı.

TRUMP VE OBAMA BİRBİRLERİNİN YÜZÜNE BAKMADILAR

Başkan Obama ile ilk kez yüz yüze görüştüğünü belirten Donald Trump, 'çok iyi bir adam' olarak nitelediği Obama'nın tecrübelerinden yararlanacağını dile getirdi. İkili görüşmeyi izleyen Beyaz Saray çalışanlarının fotoğrafları da sosyal medyada olay oldu. Çalışanların fotoğrafının altına, "Beyaz Saray ekibinin Trump memnuniyeti yüzlerine yansımış" yorumları yapıldı.

Etiketler: donald trumpobama

Dünya Haberleri

Yorum