ÖSO: Türkiye destek sözü verdi

Serhat Ramay
168 kere okundu

Türkiye

ÖSO: Türkiye destek sözü verdi - Türkiye Haberleri

Cerablus operasyonunu yöneten Zekai Aksakallı bugün operasyon bölgesinde ÖSO askerlerine moral ziyaretinde bulunurken ÖSO'dan 'Türkiye yardım sözü verdi' açıklaması geldi.

ÖSO, önceliklerinin kenti, sivillerin geri dönebileceği hale getirmek olduğunu ve Türkiye'nin bu konuda destek sözü verdiğini belirtti.

DAEŞ SOKAKLARA VE EVLERE PATLAYICI YERLEŞTİRDİ

ÖSO'ya bağlı Hamza Bölüğü Komutanı Yüzbaşı Abdunnasır Celal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk askerinin desteğiyle Cerablus'a girdiklerinde karşılaştıkları en büyük zorluğun DAEŞ'in kentin sokaklarına ve evlere yerleştirdiği mayınlar ile patlayıcılar olduğunu söyledi.

AMAÇ VATANDAŞLARIN EVLERİNE DÖNEBİLMESİ

ÖSO birliklerinin kente girer girmez vatandaşların evlerine geri dönebilmesi için patlayıcıları temizlediğini aktaran Celal, ÖSO'nun çatışmalar esnasında kent çevresine kaçan onlarca kişinin evlerine dönmesine izin verdiğini ve bu sürecin ilerideki günlerde de devam edeceğini ifade etti.

ZORUNLU İHTİYAÇLAR KONUSUNDA TÜRKİYE YARDIM EDECEK

Kentte hayatın yeniden normale dönmesinde Türkiye'nin rolü olacağını ifade eden Celal, Karkamış Sınır Kapısı'ndan Cerablus'a insani yardımların geçirilmesi, fırınlar ve kuyuların tekrar çalışır hale getirilmesi gibi diğer zorunlu ihtiyaçlar konusunda da Türkiye'nin yardım edeceği konusunda söz aldıklarını dile getirdi.

Kentteki emniyetin sağlanması konusuna da değinen Celal, ÖSO'nun, DAEŞ militanlarının ve uyuyan hücrelerin sızmasını engellemek için kent girişlerine güvenlik barikatları koyduğunu ve vatandaşları korumak amacıyla bir emniyet oluşumu kurmaya başladığını kaydetti.

TÜRKİYE YARDIM SÖZÜ VERDİ

ÖSO bünyesindeki Ceyş et-Tahrir Komutanı Muhammed el-Gabi de önceliklerinin bölge sakinlerinin yaşamlarına geri dönmesine yardım etmek olduğunu belirterek, Türkiye'nin, bu doğrultuda atılan adımları destekleyeceği ve gerekli yardımı yapacağı yönünde vaatte bulunduğunu söyledi.

Gabi, kentteki insanların yaşamlarını düzenleyebilmek için mahkemeler kurulacağını, burada güvenliği sağlamasının ardından ÖSO'nun DAEŞ'le savaşı sürdürmek için yeni bölgelere gideceğini aktardı.

DAEŞ'İN PEŞİNE DÜŞECEĞİZ

Gelecek adımlarının Halep'in kuzeydoğu kırsalında ve Çobanbey'de DAEŞ'in peşine düşmek olduğunu kaydeden Gabi, oradan da doğu kırsalda yer alan El-Bab ilçesine ilerleyeceklerini dile getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri, “Fırat Kalkanı" operasyonu çerçevesinde ÖSO’nun Cerablus bölgesinde dün başlayan harekatına destek veriyor.


Türkiye Haberleri

Yorum