Özgür Gündem davasında yeni gelişme

Oğuzhan Hacıoğlu
115 kere okundu

Türkiye

Özgür Gündem davasında yeni gelişme - Türkiye Haberleri

OHAL kapsamında çıkarılan KHK'lar ile kapatılması kararı alınan Özgür Gündem davasında yargılanan sanıklar hakkında karar verildi. Sanıklara terör örgütü propagandası yaptıkalrı gerekçesiyle 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapisleri istendi.

OHAL kapsamında KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik başlatılan soruşturma tamamlandı.

Aralarında gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın da bulunduğu 4'ü tutuklu 9 kişi hakkında, "Silahlı terör örgütüne üye olma", "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

SANIKLAR CEZALARA İTİRAZ EDECEK

Davada yargılanan sanıkların avukatları aracılığıyla karara itiraz edecekleri öğrenilirken tutuklu 9 sanığın hakkındaki kesinleşmiş karar yapılacak olan itirazların ardından belli olacak.

Geçtiğimiz günlerde Özgür Gündem Gazetesi'nin de aralarında bulunduğu gazeteler hakkında terör örgütü propagandaları yaptıkları gerekçesiyle kapatılma kararı alınmıştı.

Etiketler: özgür gündem

Türkiye Haberleri

Yorum