Özlü: Büyüme yeniden hızlanacak

Serhat Ramay
203 kere okundu

Ekonomi

Özlü: Büyüme yeniden hızlanacak - Ekonomi Haberleri

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ağustos ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi. Özlü, 'Büyüme son çeyrekte yeniden hızlanacak' dedi.

Ağustos ayı sanayi üretimi verilerini değerlendiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayinin 15 Temmuz gibi ciddi bir olayın etkilerinden sadece bir ay içinde sıyrılmayı başardığını belirterek, verilerin ekonomik büyümenin OVP öngörüleriyle uyumlu hareket ettiğini gösterdiğini söyledi.

Dayanıklı tüketim ürünlerinde büyük artış

Yılın son çeyreğinden büyümenin tekrar hız kazanacağını dile getiren Özlü, “Sanayi üretimi, Temmuz ayında yaşanan düşüşün ardından tekrar normale dönmüştür. Aylık bazda değişimlere bakıldığında sanayi üretimindeki artış beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. Özellikle sermaye malları ve dayanıklı tüketim malları üretimindeki ciddi artış, ekonomiye olan güvenin tekrar arttığının somut ve açık bir göstergesidir” dedi.

Son çeyrekte artış sürecek

Özlü, dayanıklı tüketim mallarının üretimindeki artışın AB’ye olan ihracatta yaşanan gelişmelerden kaynaklandığını, son çeyrekte üretim artışının süreceğini, ve sanayinin ülke büyümesine katkı sağlayacağını anlattı.

Türkiye’nin dinamik, güçlü ve yatırımcıya bir çok fırsat sunan bir ekonomik yapıya sahip olduğunu anlatan Faruk Özlü, toparlanmaya başlayan ihracatın özel sektörün önünü açtığını, olumsuz haber ve not düşürmelerine rağmen, sermaye girişindeki artışın önemine vurgu yaptı.


Ekonomi Haberleri

Yorum