Panasonic, akıllı cihazlar için bükülebilir batarya üretti

Alaattin Han
183 kere okundu

Teknoloji

Panasonic, akıllı cihazlar için bükülebilir batarya üretti - Teknoloji Haberleri

Japon teknoloji Panasonic geliştirdiği yeni pil teknolojisi ile bükülebilir yani esnek pil üretmeyi başardı.

Panasonic en son buluşu olan esnek pili, esnek ekranlar, 3D yazıcı ile üretilmiş elektronik parçalar ve gittikçe küçülen işlemci üniteleri ile birlikte kullanıldığında büyük bir buluş olma potansiyeline sahip. Bu piller sayesinde, esnek akıllı telefonlar da artık hayal olmaktan çıkıyor.

Panasonic'in paylaştığı verilere göre esnek pil, 25mm yarıçapına ve en fazla 25 derece açıya kadar, 1.000 defa bükülebiliyor ve şarjının yüzde 1'ini bile kaybetmiyor. Bu esnekliği koruyabilmesi için pil, sızıntıları ve aşırı ısınmayı engelleyen özel bir dış kaplama ile korunması gerekiyor.

Panasonic elektronik cihazlar için esnek pil üretti

Maalesef, esnek olan tüm yeni teknolojiler gibi, bu pilin de bir akıllı telefonu destekleyebilmesi için daha da geliştirilmesi gerekiyor. Şu an esnek piller sadece 17.5 mAh ve 60 mAh arasında şarj taşıyabiliyor. Bu şu an kullandığımız 3.000 mAh pilli akıllı telefonlardan çok uzak gibi gözüküyor. Ancak şimdilik bu şarj kapasitesi bir çok elektronik aksesuara yeterli olması planlanıyor.

Şimdilik Panasonic'in hedefi akıllı kıyafetler, akıllı kartlar ve anahtar kartları olacak. Başlangıç aşaması olarak hedef küçük görünse de gelecekte bu teknoloji daha büyük elektronik cihazlar için kullanılabilir hale getirecektir.


Teknoloji Haberleri

Yorum