'Para dağıtılacak' dendi Suriyeliler muhtarlığa akın etti

Serhat Ramay
101 kere okundu

Türkiye

'Para dağıtılacak' dendi Suriyeliler muhtarlığa akın etti - Türkiye Haberleri

Adana'da yayılan 'Suriyeli sığınmacılara para dağıtılacak' söylentisiyle Anadolu Mahallesi Muhtarlığı bir anda ana baba gününe dönüştü.

Esed zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler Birleşmiş Milletler Mülteciler Bürosu tarafından yardım yapılacağı duyunca harekete geçti. Çadırlarda yaşam mücadelesi veren Suriyeliler sıranın önlerinde yer alabilmek için Yüreğir İlçesi Anadolu Mahallesi'ndeki muhtarlığa akın etti. Sabah saatlerindeyse kalabalık büyük izdihama dönüştü.

Muhtar şoke oldu

Sabah muhtarlık binasına gelen Anadolu Mahallesi muhtarı Şahin Kayas, kapının önünde toplanan onlarca Suriyeliyi görünce şoke oldu. Muhtar Kayas, para dağıtılmadığını anlatmaya çalışsa da başarılı olamadı. Yaklaşık 500 Suriyeli muhtarlık önünde kendi kendilerine liste oluşturup isimlerini yazdırmaya çalıştı.

Para değil

Kısa süre sonra gerçek ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği iç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan mültecilerden kayıt dışı olanları tespit etmek istiyor. Bu kapsamda AFAD görevlileri muhtarlıklarla işbirliği içinde. Ancak bu çalışma bir şeklide 'para dağıtılıyor' dedikodusuna dönüştü.


Türkiye Haberleri

Yorum