Peşmerge sayesinde günler sonra sokağa adım attılar

Serhat Ramay
196 kere okundu

Dünya

Peşmerge sayesinde günler sonra sokağa adım attılar - Dünya Haberleri

Başika'nın Fazile köyünde bulunan halk Peşmerge sayesinde kuşatmadan kurtuldu. Günler sonra güven içinde sokağa adım attı.

Şimdiye kadar insansız köylerde kontrol sağlanırken Peşmerge, ilk kez 5 bin kişinin yaşadığı bir köye girdi.

Günlerce süren çatışmalara tanıklık eden Faziliye halkının, 10 gün boyunca evlerine hapsedildiği, açlık ve susuzluk çektiği öğrenildi.

Peşmerge, stratejik önemde bulunan ve Başika’nın 2 kilometre kuzeyindeki Faziliye köyünün giriş ve çıkışlarını denetim altına alırken, mayın temizliği de yapıldı. Köylülerse, evlerinin temiz ve güvenli olduğunu göstermek için çatılarına beyaz bayraklar asmış.
DAEŞ işgali altında yarı aç, yarı tok yaşadıklarını anlatan köylüler, “Sakal bırakmamızı istediler, her şeyimize müdahale ettiler, yasaklar ardı ardına geldi. Utanmasalar yatak odamızda bile bizi kontrol edeceklerdi” diye konuştu.

Köy sakinlerinden Suri Vecih, DAEŞ’in en çok kadınlara zarar verdiğini belirterek, “Kadınların tüm yaşamlarına müdahale ediyorlardı. Çarşaf ve peçe giymemiz şarttı. O kadar çok şey var ki, hangi birini anlatalım?” dedi.

Abdurrahman Kandar ise DAEŞ’in hem panikte olduğunu hem de kendilerini güçlü göstermek için propaganda yaptığını söyledi.

Kaynak: Milliyet


Dünya Haberleri

Yorum