PKK ve Haşsi Şabi Irak'ta askeri üssü ele geçirdi

Oğuzhan Hacıoğlu
191 kere okundu

Dünya

PKK ve Haşsi Şabi Irak'ta askeri üssü ele geçirdi - Dünya Haberleri

PKK ve Şii örgüt Haşbi Şabi ortak gerçekleştirdiği operasyonda Irak'ta bulunan bir askeri üssü ele geçirdiler.

Irak'ta terör örgütü PKK ve Şii örgüt Haşdi Şabi'nin ortak bir operasyonla Irak'ın en stratejik askeri üslerinden birini ele geçirdiği bildirildi.

Yeni Şafak'ın haberine göre Musul ve Telafer operasyonları Kuzey'den terör örgütü PKK desteği ile katılan Şii terör örgütü Haşdi Şabi grupları, Irak'ın en stratejik 3. Askeri üssünü ele geçirdiği öğrenildi. Hava denetleme ve radar sistemlerin yer aldığı Telafer askeri üssünün çevresindeki 9 köyde kontrolünün sağlanmasının 48 saat süreceği kaydedilirken, Haşdi Şabi'nin yine PKK Şengal üssünden destek alarak DAEŞ'in Musul'dan Rakka'ya açılan ve örgütün doğu kapısı olarak adlandırdığı Rabia ve Şengal eteklerini kontrol altına almak için harekete geçmeye başladığı bildirildi.

RAKKA'YA GİDEN KRİTİK 3 YOL

Bölgedeki kaynaklar, Haşdi Şabi'nin kent merkezine operasyonu bir hafta geciktireceğini ancak, Rabia ve Şengal'den Rakka'ya açılan 3 stratejik noktayı kontrol altına almak üzere askeri hareketliliğini arttırdığı öğrenildi. 1200 Haşdi Şabi militanın Rakka'ya giden 3 stratejik yol güzergahı için bölgeden hareket ettirildiği belirtilirken, Haşdi Şabi gruplarından dün itibari ile Rakka operasyonun katılan PYD silahlı gruplarına askeri lojistik verildiği öğrenildi.

4300 MİLİTAN YOLLADILAR

Haşdi Şabi gruplarının Telafer ekseninde Şia kuşağı oluşturmak üzere bir haftadan bu yana bölgeye 4300 silahlı militanının yolladığı ifade edilirken, Telafer havalimanının kontrol altına alınması ile Bağdat yönetiminin Erbil Kerkük ve Süleymaniye kentlerinden destek almadan doğrudan Musul ve Telafer operasyonlarına askeri lojistik sağlayacağı ilk lojistik kanalı da kurmuş oldu.

Etiketler: pkkırakmusul

Dünya Haberleri

Yorum