Samsung, 8 GB LPDDR4 DRAM modülleri tanıttı

Alaattin Han
228 kere okundu

Teknoloji

Samsung, 8 GB LPDDR4 DRAM modülleri tanıttı - Teknoloji Haberleri

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, dünyanın ilk 8 GB LPDDR4 mobil DRAM belleklerini resmi olarak tanıttı.

Samsung dünyanın ilk 8 GB LPDDR4 mobil DRAM modüllerinin duyurusunu gerçekleştirdi.

Yine Aralık 2014’te bir ilki gerçekleştirerek 4 GB LPDDR4 DRAM modüllerini tanıtan Samsung, böylece çıtayı bir adım öteye taşımaya devam ediyor.

Samsung, 8 GB LPDDR4 DRAM modülü tanıttı

Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre, endüstride bir ilk olan 8 GB LPDDR4 mobil DRAM modüller, mobil kullanıcı deneyimlerini özellikle 4K UltraHD ve büyük ekranlı cihazlarda çok daha geliştirecek. Ek olarak çift kamera ve sanal gerçeklik (VR) özellikleri için de ihtiyaçlar karşılanmış oluyor.

Dört adet 16 GB LPDDR4 bellek çipleri ve gelişmiş 10 nm sınıfı üretim teknolojisinden faydalanılan yeni modüller, saniyede 4,266 megabite kadar çıkan hızlarda çalışması ön görülüyor.

Samsung 8 GB LPDDR4 mobil DRAM modül özellikleri

Bu değer PC’lerde çalışan ve pin başına saniyede 2,133 megabit hızına çıkan DDR4 DRAM’leri ikiye katlayacak. Ayrıca, 64 bit geniş bellek yolunda bu değerle yeni mobil DRAM çiplerin, saniyede 34 GB veri aktardığını da belirtmek lazım.

Samsung 8 GB LPDDR4 DRAM modülünün, güç tüketimi anlamında da oldukça verimli olduğunu iddia ediyor.

10 nm sınıfı üretim sürecinin olanaklarından faydalanan modül düşük güç devre tasarımına sahip olacak. Bu devre tasarımı sayesinde hafıza çipi, kapasitesinin iki katı olmasına rağmen 20 nm ile üretilen 4 GB DRAM’lerle aynı miktarda güç harcayacak.

15 mm x 15 mm x 1 mm boyutlarındaki 8 GB LPDDR4 sayesinde yeni ultra ince mobil cihazların alan ihtiyaçlarının da karşılandığının altı çiziliyor. 1 mm’den ince olan DRAM ile birlikte, UFS hafıza veya bir mobil uygulama çipi birlikte kullanıldığında hazırlanan devre kartında önemli bir alan avantajından da yararlanabiliyor,

Yeni nesil amiral gemilerinin ardındaki güçlerden birisi olacak olan Samsung 8 GB LPDDR4 mobil DRAM modülleri, çok daha gelişmiş performans ile kullanıcı deneyimini ciddi anlamda geliştirmesi hedefleniyor.


Teknoloji Haberleri

Yorum