Samsung Galaxy Note 7 fiyaskosu, Apple'ı uçurdu

Alaattin Han
244 kere okundu

Teknoloji

Samsung Galaxy Note 7 fiyaskosu, Apple'ı uçurdu - Teknoloji Haberleri

Samsung'un Galaxy Note 7'yi geri çağırması, Apple'ın 2016 yılındaki akıllı telefon karını yüzde 103.6 oranında arttırdı.

Apple belki en çok akıllı telefon satan marka değil ama kesinlikle açık ara farkla en çok gelir elde eden marka oldu. Yeni bir tahmin Apple'ın 2016'nın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon karının yüzde 103.6'sını aldığını gösteriyor. iPhone satışlarında düşüş olmasına rağmen, Apple'ın karı, LG ve HTC gibi markalarla kıyaslandığı zaman arada büyük bir farkın olduğu görülüyor.

Samsung Galaxy Note 7 fiyaskosu, Apple'ı uçurdu

Akıllı telefon endüstrisinin çoğunlukla zararına çalışıyor olması, sektörün diğer oyuncuların kar edememesi, Apple'ın yüzde 100'den fazla kar sağlamasına neden oldu. Bu oran daha önce Samsung ile paylaşılıyordu ancak Galaxy Note 7 fiyaskosu, Samsung'un karını neredeyse sıfıra indirdi. Bu da doğal olarak Apple'ı piyasada adeta "uçurmuş" durumda.

Samsung kazançlı olmasına rağmen karı, toplamın sadece yüzde 0.9'unu kaplıyor. Samsung'un bu düşüşü doğal olarak Galaxy Note 7'nin geri toplanmasıyla doğrudan bağlantılı. Bu pahalı cihazların ısınıp patlamaya başlamasından sonra Samsung bozuk telefonları geri toplayıp yenilerini dağıtmaya başlamış ve bu yeni telefonların arasında da ısınıp patlayanlar olunca ikinci bir geri toplama olayı gerçekleştirmişti.

Tüm bu olanlara rağmen Samsung, yüzde 21.7'lik oran ile dünyadaki en çok akıllı telefon satan şirket olmaya devam etti. Apple ise, satış anlamında piyasanın yüzde 13.2'lik bir kısmına sahip. Satış anlamında Samsung'un çok gerisinde kalan Apple'ın, buna rağmen kar açısından piyasanın tümünü domine etmesiyle büyük bir başarı elde etti.


Teknoloji Haberleri

Yorum