Samsung ofisine polis baskını

Serhat Ramay
198 kere okundu

Teknoloji

Samsung ofisine polis baskını - Teknoloji Haberleri

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ofisine savcılar tarafından baskın yapıldı. Güney Kore'deki büyük skandalın soruşturması devam ederken, olaydan etkilenen bir şirket de Samsung oldu.

Teknoloji devi Samsung'un Güney Kore'deki ofisine baskın düzenlendi. BBCtarafından dünyaya duyurulan olay, büyük yankı uyandırırken, yetkililer bu baskını onayladılar.

Güney Kore devlet başkanı Park Geun-hye hakkında yürütülen soruşturmaların ucu Samsung'a da dokundu. Savcılar Samsung'un Güney Kore'deki ofisine baskın düzenlediler.

Samsung ofisine polis baskını

Yetkililer, devlet başkanının arkadaşı olan Choi Soon-sil ve onun kızına para akışı sağladığı gerekçesiyle, soruşturmayı Samsung ofisine taşıdılar.

Peki, Güney Kore'de haftalardır süren ve en sonunda Samsung'un bile dahil olduğu bu olay neyi kapsıyor?

Teknoloji devi Samsung'a polis baskını

Savcıların iddiasına göre Samsung, Choi'nin kızının Almanya'daki binicilik kursuna maddi olarak destek sunuyor. Bu yüzden de Choi ve kızının sahip olduğu şirkete tam 2.8 milyon euro yatırımda bulunmuş.

Elbette bu baskınlardan tek etkilenen Samsung'un ofisi olmadı. Savcılar aynı sırada Kore Binicilik Federasyonu ve Kore Atçılık Birliği'nin de ofislerine gitti.

Tarikat lideri olan Choi'nin babası hem eski devlet başkanı hem de şimdiki devlet başkanını kontrol etmekle suçlanıyor. Choi ise Güney Kore devlet başkanını etkisi altında bırakarak, ülkedeki şirketleri, kendi şirketine para yatırma konusunda baslı altına alıyordu.

Bakalım bu büyük skandalın ucu daha hangi şirketlere dokunacak?

Etiketler: samsungbbc

Teknoloji Haberleri

Yorum