Şemdinli Durak Karakolu şehitlerin isimleri belli oldu

0
32

PKK’nın Şemdinli Durak Karakolu’ndaki bombalı saldırısında 18 asker şehit oldu. Gelen ilk bilgilere göre şehitlerin isimleri netleşti. İşte Şemdinli saldırısında şehit olanların kimlikleri.

Şemdinli Durak Karakolu şehitlerinin kimliklerine ulaşıldı. Bölgede ivedilikle hava operasyonu başlatıldı. PKK’lı teröristler Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki Durak Karakolu’na bombalı araçla saldırı düzenledi. Gelen ilk bilgilere göre saldırıda sivillerin de olduğu 18 asker şehit oldu. Türkiye saldırı haberiyle kahroldu. Şemdinli Durak Karakolu şehitleri Türkiye’yi yasa boğdu. Durak Karakolu’nda yakınları askerlik yapan yüzlerce, binlerce insan ise şehit olan askerlerin, isimlerini kimliklerini merak ediyor.

Şemdinli Durak Karakolu şehitlerinin isimleri

Malatyalı Er Eyüp Hacıoğlu (21), Adıyamanlı Jandarma Uzman Çavuş Hasan Aydoğdu (28), Adanalı Piyade Er Özkan Altınok (23), Samsunlu uzman çavuşlar 25 yaşındaki Bayram Aksu ile Ercan Bayraktar, Kahramanmaraşlı Jandarma Uzman Çavuş Mustafa Dobur (33), Elazığlı Asteğmen Ömer Baydilli şehit olan askerler arasında.

Hayatını kaybeden siviller arasında 2 yıllık öğretmen Oğuz Uysal ile minibüs sürücüsü 30 yaşındaki Bahri Fırat da var.

Yaralıların isimleri

Şemdinli’deki saldırıda yaralanan 11’i asker 27 kişinin Şemdinli, Yüksekova, Hakkari ve Van’da tedavilerini sürdüğü belirtilirken, 16 sivil arasında bir İranlı Welat Ramadan’ın da bulunduğu belirtildi. Welat Ramadan’ın Van’a sevk edildi. Yaralılardan 5’inin kimliği henüz açıklanmazken, 10 yaralı şunlar:

Cengiz Ataman, Varis Yılmaz, Basri Uysal, Fehmi Durmaz, Portakal Vural, Muhsin Can, Yaşar Sönmez, Mehmet Salih Fırat, Veli Fırat ve Erdinç Yılmaz.

PKK’lı teröristler bu sabah Durak Karakolu’na bomba yüklü araçla saldırdı. 18 şehit var. Gelen ilk bilgilere göre aralarında askerlerin de olduğu 27 kişi de yaralandı. Şemdinli Durak Karakolu şehitlerinin kimlikleri, isimleri henüz belli değil. Güvenlik ekipleri bölgede. İvedilikle hava operasyonu başlatıldı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

Saldırı nasıl gerçekleşti?

Şemdinli- Yüksekova karayolu üzerinde yol kontrolü yapılırken, bombalı aracın Şemdinli yönünen geldiği ve bu sırada patlatıldığı kaydedildi. Araç ve kimlik kontrolleri yapılırken patlamanın meydana geldiği ve bu sırada yolda 5 metre derinliğinde 10 metre genişliğinde bir çukur oluştuğu, yolun da trafiğe kapandığı belirtildi.

Terör örgütleri neyi amaçlar?

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar NTV canlı yayınında şu değerlendirmelerde bulundu:

Toplumda korkunun, kaygının, endişenin, gelecekle ilgili endişenin oluşmasını ister. Terörün duyguları travmatize etmeye çalışır.Teröre karşı aklı sürekli devrede tutmak gerekir. Teröristler aklın devreden çıkıp duyguların ne çıkmasını ister.

Hibrit terör nedir?

Karma, melez terör eylemi. Bugünkü terör eylemleri geçmiştekinden çok farklı. Geçmişte terör örgütleri eylemle yetinirlerdi. Şimdiyse yaptıkları eylemlerin toplum üzerindeki etkilerini de yönetmeye çalışıyorlar. Biliyorlar ki terör eylemlerinin gücü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne boyun eğdiremez. Bu nedenle toplumun sinir uçlarıyla oynamaya çalışıyorlar. Irak’ta da Suriye’de de böyle oldu. Sembol alanlara, zamanlara ve kişilere saldırdılar. Oralarda iç savaş böyle başladı.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin kimliği

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde karakola hain saldırıyı düzenleyen PKK’lı teröristin kimliği belirlendi

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde Durak Karakolu’na düzenlenen ve 10 askerin şehit olduğu 5 sivilin de hayatını kaybettiği bombalı araçla intihar saldırısını, “Şiyar Serxeebun” kod adlı Mümin Aras’ın yaptığı öğrenildi.

Şemdinli’de Durak Hudut Bölük Komutanlığı önünde jandarma birlikleri tarafından yürütülen olan yol kontrol ve arama faaliyetleri esnasında gerçekleşen intihar saldırısı sonucu 10 asker şehit olmuş, 5 vatandaş hayatını kaybetmişti.

5 ton bomba yüklü araçla kontrol noktasına intihar saldırısını “Şiyar Serxeebun” kod adlı Mümin Aras’ın yaptığı ortaya çıktı.

CEVAP YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here