Serdar Ortaç'ın sağlığı kötüye mi gidiyor?

Serhat Ramay
346 kere okundu

Magazin

Serdar Ortaç'ın sağlığı kötüye mi gidiyor? - Magazin Haberleri

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan ünlü popçu Serdar Ortaç 'Sağlığım berbat, iyi olmaya çalışıyorum' sözleriyle sevenlerini üzdü.

Şarkıcı Serdar Ortaç, önceki gün Rumelihisarı'nda eşi Chloe Loughnan ile yürüyüş yaparken görüntülendi. Yaz dönemünde çok çalıştığını dile getiren Serdar Ortaç, "Artık Ortaç'ı attım. Serdar'ı yaşıyorum. Dinleneceğim" dedi. Ünlü şarkıcı, MS hastalığının seyriyle ilgili sorular üzerine "Sağlığım berbat. Ama ne yapayım? İyi olmaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.

Serdar Ortaç'ın sağlık durumu nasıl

Serdar Ortaç önceki yıl hastaneden sevenlerine böyle seslenmişti.

Multiple Skleroz (MS) nasıl bir hastalık?

Multiple Skleroz, bir sinir sistemi hastalığıdır. Vücut kendi dokularını yabancı gibi algılıyor ve onlara zarar veriyor. Bu süreçte hastada kaşınma, uyuşma, karıncalanma, ağrı, görme bozukluğu gibi gibi birtakım belirtiler başlıyor. Ayrıca dengesizlik, kaslarda güçsüzlük, yorgunluk gibi motor becerilerde sorunlar oluyor. Depresyon, değersizlik hissi, sebepsiz yere gülmeler- ağlamalar, öfke nöbetleri de görülebiliyor. Hastalık uzun yıllar gizli kalabiliyor.

Hastalık hangi sebeplerden kaynaklanıyor?

Aşılarla, yiyeceklerle, içeceklerle aldığımız kurşun, cıva gibi ağır metaller, sinir sistemini zayıflatıyor. Bunun dışında soya, margarin gibi yağlar çok fazla tüketildiği zaman Omega 6 ve Omega 3 dengesizliği oluşuyor. Kişinin yaşam tarzı ve beslenme şekli çok etkili.

Nasıl tedavi edilmeli?

Kişi eski beslenme alışkanlığını değiştirip özel bir diyet uygulamalı. Oregon Tıp Okulu Profesörü Roy Swanks bu hastalar için özel bir diyet hazırladı. Hasta kötü yağlardan tüketmeyecek, Omega 6'lı yağları azaltıp Omega 3 ağırlıklı beslenecek. Hastalığa sebep olan unsurlardan biri de D vitamini eksikliğidir.


Magazin Haberleri

Yorum