Subliminal değil gayet net! Mehmet Altan tutuklandı

Serhat Ramay
172 kere okundu

Türkiye

Subliminal değil gayet net! Mehmet Altan tutuklandı - Türkiye Haberleri

Gazeteci ve ekonomist Mehmet Altan 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasından bir gün önce televizyonda yaptığı darbe çağrısı nedeniyle çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği'nin tutuklama kararında Mehmet Altan için şu ifadeler yer aldı: Eğitim ve sosyal statüsü gereği bilebilecek durumda olmasına rağmen ülke yönetimini ele geçirmeye çalışan ve meşru hükümete karşı açıktan mücadeleye girişen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yayın organlarında, amaçlarına uygun şekilde beyanda bulunarak örgüte destek olduğu ve açıkça darbe çağrısında bulundu.

Mehmet Altan için verilen tutuklama kararında ayrıca "Şüpheli Mehmet Altan'ın 14 Temmuz'da, yani darbe girişiminden sadece bir gün önce televizyon programında yaptığı konuşmada, 'Türkiye devleti içinde de muhtemelen bütün bu gelişmeleri dış dünyada daha fazla belgeleyen, izleyen bir başka yapı da var. Onun ne zaman torbadan elini çıkaracağı, nasıl elini çıkaracağı belli değil.' diyerek, askeri darbe ortamının var olduğunu ifade ettiği tespit edilmiştir." ifadeleri dikkat çekti.

AHMET ALTAN SERBEST BIRAKILDI

Mehmet Altan ile 14 Temmuz gecesi aynı programda kışkırtıcı ifadeler kullanan Ahmet Altan çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Bilindiği gibi Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni olduğu dönemde Balyoz davası hakkında yapılan haberler nedeniyle Ahmet Altan hakkında hali hazırda yürütülen bir kamu davası bulunmaktaydı. Hakimlik bu soruşturmaya atıfta bulunarak şu kararı verdi: Aynı eylemler nedeniyle yeniden soruşturma yapılmasının ve soruşturma sırasında tutuklanmasının usul hükümlerine aykırı olduğu, tutuklamaya sevk yazısında kendisine isnat edilen eylemlerin, üzerine yüklenen silahlı terör örgütüne üye olmak ve darbeye teşebbüs etme suçlarını işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığının kabulüne yeterli olmadığı anlaşıldığından, bu şüphelinin serbest bırakılmasına karar verildi.


Türkiye Haberleri

Yorum