Süper Lig değirmen mi?

Erol Yoldaş
283 kere okundu

Köşe Yazıları

Süper Lig değirmen mi? - Köşe Yazıları Haberleri

2 günde transfer yapmak! Büyük bir camia emanet etmek ne kadar doğru?Ligimizden haberi olmayan ve takımı daha önce izlememiş bir hocaya teslim etmek camianın beklentilerini ne kadar karşılar? Türk hocaların suyu mu çıktı?

Eğer yabancı bir hocaya büyük bir camia vereceksen en az yarım sezon takımı ve ligi izlemeli yoksa büyük sıkıntı olur bence.

Şimdi hocamızı mercek altına alalım. Hoca daha önce Rusya, Belçika ve Güney Kore milli takımlarını çalıştırmış fakat başarı elde edememiş. En iyi başarısı sadece 1 sezon PSV'de. 49 maçta 32 galibiyet, 4 beraberlik ve 13 yenilgi yani ortalama % 65 başarı sağlamış. Peki bizim ligimizde %65 başarı kendisini takımın başında tutmaya yeter mi? Yetmez!

Hocamız Hollanda'da yıllarca Hiddink'in gölgesinde kaldı. Hollandalılar Advocat'a bu yüzden 2. sınıf hoca gözü ile bakıyor. Hocamızın bilgi donanımı bizim ligimiz için yeterli belki fakat bizim ligimizden bihaber. Camiaya hayırlı olsun. Umarım takımı ve ligi çabuk kavrar.

Biz de kısa vadede plan yapmaktan vazgeçmeliyiz artık 6 aylık 1 sezonluk planlar yapmak yerine 10 yıllık planlar yapmalıyız. İnandığımız hocayla uzun mukaveleler yapmalıyız. Her yıl futbolcu transfer et, futbolcu gönder, hoca al, hoca gönder. Bu zihniyetten kurtulmamız lazım. Hocaları ilk başarısızlıkta kovmak son derece yanlış ve en önemlisi Türk hocalara takım vermemek hataların en büyüğü.

Bir de fotoğrafa tersten bakalım. Sizce Avrupa'da denemediğimiz kariyerli hoca kaldı mı? Çok az birkaç yıla o da biter. Sonra ne yapacağız? Yine kalacağız yerli hocaya.

Sözün özü uzun vadeli plan ve proje yapalım. Türk hocayla devam edelim. Yoksa ligimiz Süper Lig değil geğirmen ligi olur.

Saygılarımla.


Köşe Yazıları Haberleri

Yorum