Suriye operasyonu ne kadar sürecek?

Serhat Ramay
158 kere okundu

Türkiye

Suriye operasyonu ne kadar sürecek? - Türkiye Haberleri

Türkiye'nin Suriye operasyonu için günlerdir hazırlandığını belirten Hürriyet yazarı Fikret Bila, operasyonun 2 hafta süreceğini belirtti.

Hürriyet gazetesinden Fikret Bila, NTV yayınında Cerablus’a yönelik harekatı yorumladı:

“Türkiye’nin uzun süredir savunduğu ve hazırlık yaptığı bir harekat. Türkiye Cerablus ile Azez arasının güvenli bölge haline getirilmesini talep ediyordu. Yani IŞİD’in buradan çıkarılmasını ve yerine de YPG’nin sokulmamasını savunuyordu Türkiye. Bu bölgenin Suriye’den Türkiye’ye göç edenlerin yerleşebilecekleri bir yer haline getirilmesi de planlanıyordu. Güney sınırında sadece PKK - PYD’nin kontrol ettiği bir koridora engel olmakta hedeflerden bir tanesiyd.

AMAÇ IŞİD'İN RAKKA'YA ÇEKİLMESİ

Operasyonun iki hafta yani 15 gün sürmesi öngörülüyor. Bu süre içinde IŞİD unsurlarının tümüyle Cerablus’tan çıkarılması ve Rakka’ya çekilmesi hedefleniyor.

Türkiye bu tezini özellikle ABD ile tartışıyordu ama ABD bu fikre yanaşmıyordu ve bu nedenle ilişkiler gerilmişti. Son politika değişikliğinin etkisi olarak değerlendirebiliriz. Türkiye’nin ABD’nin bu tutumuna karşılık Rusya - İran eksenine doğru kayması, ABD’nin tutumunu değiştirmiş olabilir.

IŞİD'DEN BOŞALAN YERE ÖZGÜR SURİYE ORDUSU GİRECEK

Türkiye karadan giriş yapmayacak diye biliyoruz ama kara atış unsurlarının atışlarıyla IŞİD’i güneye doğru sürmeye çalışacak ve boşalan yere de Özgür Suriye Ordusu’nun girmesi hedefleniyor. Türkiye’nin desteklediği, ağırlıklı olarak Arapların olduğu bu unsur içerisinde Türkmenler de var."

TÜRKİYE İLE RUSYA'NIN ANLAŞMASI

ABD açısından da IŞİD’in Cerablus’tan çıkarılarak Rakka’ya doğru çekilmesi ve buraya yapılacak çok uluslu harekat ile IŞİD’in tamamen temizlenmesi hedefleniyor.

Yapılan bu harekatta koalisyon uçakları IŞİD’i havadan bombalıyor ve bu harekat içinde Türk jetleri de varsa, bu Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım’dan bu yana Suriye hava sahası içinde ilk kez bir harekatta yer alınmış olacak. Bu da Türkiye ile Ruya’nın vardığı bir anlaşmayla ortaya çıkan yeni bir durum demektir. Böyle ise, Rakka’ya yönelik büyük operasyona da katılması mümkün olacaktır Türkiye’nin."


Türkiye Haberleri

Yorum