TBMM'den hükümete sınır ötesi operasyon tezkeresi

Serhat Ramay
185 kere okundu

Türkiye

TBMM'den hükümete sınır ötesi operasyon tezkeresi - Türkiye Haberleri

Terör eylemlerine karşı kendini koruma hakkını kullanan Türkiye, hükümete sınır ötesi operasyon iznini 2014 yılındaki tezkereyle vermiş ardından da bu yetkiyi 2015 yılında bir yıl süreyle uzatmıştı.

Türk askeri neden Suriye topraklarında operasyon başlattı? İşte cevabı

Türkiye, koalisyon güçleri ile birlikte başlattığı bu operasyonda Uluslararası anlaşmalar ve TBMM'nin hükümete verdişi yetkiye dayamarak meşru müdafaa hakkını kulanıyor.

TÜRKİYE'NİN KENDİNİ KORUMA HAKKI

Türk Silahlı Kuvvetleri, DAEŞ terör örgütüne karşı uluslararası anlaşmalardan ve TBMM'nin verdiği yetkiden kaynaklanan haklarını kullanarak sınır ötesi operasyon düzenliyor. Sınır ötesindeki bu operasyon, uluslararası koalisyon unsurlarıyla yürütülüyor. Meclis'in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesine yönelik kararı, hükümete risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbiri alması imkanını sağlıyor. Terör saldırılarının kışkırtılmasına karşı koyma, bunlarla ilgili uluslararası kanun gereğince gerekli ve uygun tedbirlerin alınmasına yönelik de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı bulunuyor. Terör örgütü DAEŞ tarafından Suriye'nin kuzeyinden yapılan atışlar, Türkiye'ye, Birleşmiş Milletler Anlaşması'na göre meşru müdafaa hakkını kullanma imkanı veriyor

TBMM'NİN HÜKÜMETE VERDİĞİ YETKİ

TBMM'nin hükümete verdiği yetki bu konudaki tezkereye dayanıyor. O tezkere şu kararı içeriyor:

Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli her türlü tedbiri almak, Irak ve Suriye'deki tüm terörist örgütlerden ülkemize bundan sonra da yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı ulusal güvenliğimizin idame ettirilmesini sağlamak, kriz süresince ve sonrasında hasıl olabilecek gelişmeler istikametinde Türkiye'nin yüksek menfaatlerini etkili bir şekilde korumak ve kollamak, gelişmelerin seyrine göre ileride telafisi güç bir durumla karşılaşmamak için süratli ve dinamik bir politika izlenmesine yardımcı olmak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı hükümetçe takdir ve tayin olunacak şekilde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiği takdirde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması, bu kuvvetlerin hükümetin belirleyeceği esaslara göre kullanılması ile risk ve tehditlerin giderilebilmesi için her türlü tedbirin alınması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 2 Ekim 2014 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile hükümete verilen bir yıllık izin süresinin, aynı kararda belirlenen ilke ve esaslar dahilinde, 2 Ekim 2015 tarihinden itibaren bir yıl uzatılması, Anayasa'nın 92’nci maddesi uyarınca Genel Kurulun 3 Eylül 2015 tarihli 9. birleşiminde kabul edilmiştir."


Türkiye Haberleri

Yorum