Telafer operasyonu başladı Şii milisler ilerliyor

Oğuzhan Hacıoğlu
171 kere okundu

Türkiye

Telafer operasyonu başladı Şii milisler ilerliyor - Türkiye Haberleri

Telafer operasyonu Türkiye'nin bütün karşı çıkmalarına rağmen başladı. Şii milisler 7 köyü ele geçirdi operasyonlar sürüyor

Türkiye'nin Musul Harekâtı'nda yer almasına karşı çıktığı Şii milis grubu Haşdi Şabi, Musul'un batısındaki Telafer'e operasyon başlattıklarını duyurdu. Sabah saatlerinde başlayan harekâtta Şii milislerin şu ana kadar 7 köyü ele geçirdiği belirtildi.

Iraklı Şii milis grubu Haşdi Şabi Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer'de terör örgütü DEAŞ'a yönelik operasyon başlattı.

Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed el Asadi, yaptığı açıklamada, “Bu sabah, büyük operasyonların ikinci aşaması Musul şehrinin batısından başladı. Orada Haşdi Şabi’den evlatlarınız ve kardeşleriniz iki yıllık küçük düşürücü işgalin ardından, işgal altındaki bölgelerin özgürleştirilmesi görevini üstlendi” dedi.

Operasyonun DEAŞ'ın kuşatılıp teröristlerin Suriye'ye kaçmasının engellemeyi amaçladığı belirtildi.

AFP haber ajansına konuşan örgüt sözcüsü Ahmed el Asadi, “Operasyon Musul ve Rakka arasındaki ikmal hattını kesmeyi, Musul kuşatmasını sıkılaştırmayı ve Tel Afer’i özgürleştirmeyi hedefliyor” dedi.

Haşdi Şabi'nin sözcüsü Ahmed el Esadi dün yaptığı açıklamada Telafer yönünde ilerlemek için yaptıkları hazırlıkları tamamladıklarını söylemişti. El Esadi, Irak devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, operasyonun "günler ya da saatler içinde başlayacağını" belirtmişti.

DAEŞ 2014 yılından bu yana elinde tutuyordu

Haşdi Şabi, Iraklı Şii dini lider Ayetullah Ali el Sistani’nin 13 Haziran 2014’teki çağrısının ardından Irak hükümeti tarafından iki gün sonra kurulmuştu. Çoğunluğu hem Sünni hem Şii olan Türkmenlerden oluşan Telafer ilçesi 16 Haziran 2014’te DEAŞ’ın eline geçmişti. İlçe Musul’un 63 kilometre batısında yer alıyor. Şii milis gücü Haşdi Şabi, Irak ordusunun Musul’u geri almak için 17 Ekim’de başlattığı operasyona destek olacağını açıklamıştı.

Halk Seferberlik Güçleri (PMF) adı da verilen İran destekli Haşdi Şabi milislerinin Musul operasyonuna katılmasına, Türkiye ve Sünni gruplar karşı çıkıyordu. Zira bu silahlı güçlerin cephede yer alması, DEAŞ'ın elinden alınması hedeflenen bölgelerin Sünni sivil halk büyük tepki gösteriyor.

Bağdat hükümetinin resmen tanıdığı Şii milis gruplarının oluşturduğu PMF güçlerini Birleşmiş Milletler ve diğer bazı kurumlar, DEAŞ'tan geri alınan bölgelerde cinayet ve insan kaçırma gibi suçlara karıştıkları nedeniyle kınamıştı.

Uluslararası Af Örgütü de yayımladığı bir raporda Şii milislerin DEAŞ’ın elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

İngiliz Telegraph gazetesi, Haşdi Şabi'nin, daha önce Tikrit ve Felluce'nin DEAŞ'ın elinden alınmasının ardından bu kentlerde DEAŞ sempatizanı olmakla suçladıkları Sünni sivillere işkence edip öldürmekle suçlandığını hatırlatmıştı.

Etiketler: musuldaeş

Türkiye Haberleri

Yorum