Tesla ve Panasonic arasında dev ortaklık

Alaattin Han
229 kere okundu

Teknoloji

Tesla ve Panasonic arasında dev ortaklık - Teknoloji Haberleri

Tesla ve Panasonic arasındaki bağların derinleşmesi, ABD'li otomobil üreticisinin, evleri ve elektrikli arabaları güçlendirecek güneş enerjili sistemler çalışmalarının hızlanmasına yardımcı olması bekleniliyor.

İki firmanın geçtiğimiz günlerde söylediğine göre Panasonic, Tesla'nın RiverBend, New York'taki SolarCity fabrikasında günde 10.000 güneş paneli üretimi yapacak. Anlaşmaya göre Tesla, bu panelleri evlerde kullanıma sunmak üzere satın almayı hedefliyor.

Tesla ve Panasonic arasında dev ortaklık

Ortaklık, Panasonic'in Nevada'daki Gigafactory'si ile başladı. Multi-milyar dolarlık fabrika, Tesla'nın elektrikli arabalarında kullanmak adına lityum iyon bataryalar üretmek için kullanılması düşünülmekte.

Ancak firmaların çok daha büyük bir vizyonu bulunuyor. Bu planda, güneş panellerin ürettikleri enerji, enerji firmalarına satılmak yerine evlerin içerisindeki depolara aktarılıyor. Akıllı ev teknolojisi ile beraber bu bataryalar, elektrik hattına ihtiyacı ortadan kaldırarak Tesla arabalarını her gece şarj etme imkanı tanıyacak.

Tesla ve Panasonic 10.000 güneş paneli üretimi yapacak


Tesla CEO'su Elon Musk şimdiden markete adımını Tesla Powerwall pilot üretimi ile atmış durumda. Panasonic de kendi deneylerini yapmakta ve Tokyo yakınlarında 3.000 kişiye ev sağlayacak akıllı bir şehir üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler: teslapanasonic

Teknoloji Haberleri

Yorum