Toyota Hibrit araçlarını Türkiye'de üretiyor

Oğuzhan Hacıoğlu
222 kere okundu

Ekonomi

Toyota Hibrit araçlarını Türkiye'de üretiyor - Ekonomi Haberleri

Toyota'nın büyük lansman ile duyurduğu hibrit araçların üretimi başladı. Araç üretimi için Türkiye'yi seçen Toyota ekenomik ilişkilerin ilerleyeceğini ifade etti.

C-HR'nin seri üretimi, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin Sakarya'daki tesislerinde düzenlenen törenle başladı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, Türkiye'de üretilen ilk hibrit ve crossover araç olan Toyota C-HR'nin üretim kapasitelerinin yüzde 60'ını kapsayacağını belirterek, "Yıllık 280 bin adetlik fabrika kapasitemizin yüzde 65-70'i ihracata gidecek. C-HR'nin ise yaklaşık yüzde 90'ı ihraç edilecek." dedi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO'su Hiroshi Kato toplantıda yaptığı konuşmada, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin, ürettiği araçların yüksek kalitesi sayesinde bu önemli projeye atandığını, bunun Toyota'nın fabrikaya güveninin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER İLERLEYECEK

Sadece Avrupa'da değil, global düzeyde de en iyi fabrikalardan biri olduklarını vurgulayan Kato, şunları kaydetti:

"Çalışmalarımızın bir ödülü olarak, bugünkü tarihi dönüm noktası, bizim için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye'nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak. Proje için hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizin yatırım ve istihdam ekseninde çok önemli destekleri oldu. Bunun için kendilerine müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu güvene ve desteğe layık olmaya çalışacağız."

Kato, üretim kapasitelerinin yüzde 60'ını C-HR'nin kapsayacağını belirterek, "Geri kalan yüzde 40'ı ise Corolla ve Verso için kullanılacak. Yıllık 280 bin adetlik fabrika kapasitemizin yüzde 65-70'i ihracata gidecek. C-HR'nin ise yaklaşık yüzde 90'ı ihraç edilecek." dedi.


Ekonomi Haberleri

Yorum