Trump hanedanlığına hazır mısınız? 50 yıl boyunca...

Serhat Ramay
154 kere okundu

Dünya

Trump hanedanlığına hazır mısınız? 50 yıl boyunca... - Dünya Haberleri

ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın başdanışman olarak atadığı Steve Barron endişe verici ifadeler kullandı. Barron '50 yıl boyunca Amerika'yı biz yöneteceğiz' diye konuştu.

ABD'de Barack Obama'dan başkanlığı devralmaya hazırlanan Donald Trump'ın baş stratejisti ve aynı zamanda başdanışmanı olarak atadığı Steve Bannon çarpıcı açıklamalar yaptı.

Hollywood Reporter'a verdiği mülakatta 'karanlık güzeldir' diyen Bannon; "Dick Cheney. Darth Vader. Şeytan. Bu güçtür. Liberaller yanıldıklarını gördüklerinde, ne olduğumuzu ve ne yaptığımızı görmediklerini anladıklarında, bizi kurtaracak tek şey güç olacak." ifadelerini kullandı.

"50 YIL BOYUNCA BİZ YÖNETECEĞİZ"

Başdanışmanlık görevine getirilmeden önce Trump'ın kampanya menajerliğini yürüten Bannon, seçimdeki rakipleri Demokratları da sert ifadelerle eleştirdi. Kendisini 'ulusalcı' olarak tanımlayan Bannon, "Ben ulusalcıyım. Ben bir ekonomik ulusalcıyım. Globalistler, Amerikan işçi sınıfını yok ettiler ve Asya'da bir orta sınıf yarattılar. Konu Amerikanların artık sömürülmek istememesiyle alakalı. Eğer Trump bunu başarırsa, beyaz oyların yüzde 60'ını, siyah ve hispanik oyların yüzde 40'ını alacağız. 50 yıl boyunca biz yöneteceğiz. Demokratlar bunu ıskalıyorlar. İnsanlar 9 milyar dolar sermayesi olmasına rağmen 9 kişi çalıştıran şirketlerle gidiyorlar. Gerçek bu değil. Dünyanın neyle alakalı olduğunu göremiyorlar." şeklinde konuşmuştu.

"REAGEN DEVRİMİNDEN DAHA BÜYÜK"

Tamamen yeni bir politik hareket inşaa edeceklerini belirten Bannon, "Her şey işlerle alakalı. Trilyon dolarlık bir altyapı planım var. Bu her şeyi yeniden inşa etmek için harika bir fırsat. Tersaneler, demir çelik fabrikaları. Hepsini yükseltelim. 1930'lardaki kadar heyecanlı. Reagan devriminden daha büyük. Muhafazakarlar ve popülistler, milliyetçi ekonomik bir hareketin içerisinde." ifadelerini kullandı.

trump başdanışmanı steve bannon kimdir

ATANMASI TEPKİ YARATMIŞTI

Bannon, Trump’ın seçim kampanyası menajeri olmadan önce, yabancı düşmanlığı ve nefret söylemi yaptığı eleştirilerinin odağındaki Breitbart adlı yayın kuruluşunu yönetiyordu. Cumhuriyetçi Parti’nin çizgisi dışındaki açıklamalarıyla zaman zaman tepki toplayan Bannon’ın bu göreve getirilmesi ülkedeki birçok kesim tarafından “endişe verici” olarak yorumlandı.

Trump'ın Bannon ataması Cumhuriyetçi Parti içinde dahi tartışmalara neden olmuştu. Bannon, aşırı sağcı ve ırkçı kabul edilen fikirleriyle partililerin mesafeli yaklaştıkları isimlerden biriydi.


Dünya Haberleri

Yorum