'Türk askerine yapılan saldırı ile Rusya'nın ilgisi yok'

Metehan Nazlı

Türkiye

'Türk askerine yapılan saldırı ile Rusya'nın ilgisi yok' - Türkiye Haberleri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk askerine yapılan saldırının Rusya ile hiçbir ilgisinin olmadığını, saldırıyı Suriye'nin gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5'inci Toplantısı için Antalya'nın Alanya İlçesi'nde olan Lavrov, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile toplantının gerçekleştirildiği Rubi Platinum Otel'de bir araya geldi.

'Türkiye ve Rusya birlikte hareket etmeli'

Basına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün bir eylem planını imzaladık. Bölgesel konuları da değerlendirdik. Türkiye ve Rusya birlikte hareket ederse birçok sorunu çözebiliriz. Kıbrıs'taki son gelişmeler konusunda bilgi verdik. Karadeniz-Akdeniz-SuriyeIrak konusundaki işbirliğimiz bölgenin barışı, istikrarı, birliği için çok önemli. Sayın Putin ve Erdoğan sık sık telefonda görüşüyorlar. Biz de Sergey'le her platformda bir araya geliyoruz. Halep'te maalesef siviller ölüyor. Tüm Suriye'de ateşkes sağlanması ve insani yardımların ulaştırılması lazım. Siyasi çözüm konusunda Rusya'yla ortak anlayışımız var.Türk Akımı anlaşması meclis tarafından en kısa zamanda onaylanacak. Akkuyu projesi yine çok önemli proje. Bunların hayata geçmesi için de bizler de ortak çaba sarf edeceğiz." şeklinde konuştu.

'Erdoğan siyasi iradesini ortaya koydu'

Lavrov ise Suriye ile ilgili çok ciddi bölgesel konuların olduğuna dikkat çekerek, "Kanın durması lazım. Sorunların çözülmesi lazım. İnsani yardımın sürekliliğini temin etmemiz lazım.Kafkaslardaki konular da ele alındı. Ukrayna konusunda da konuştuk. AGİT ve BM ile çalışmalarımız devam edecek.İkili ilişkilerimizi büyüteç altına aldık. Normalleşmenin hızlı olması konusunda hemfikiriz. Erdoğan siyasi iradesini ortaya koydu. Biz de çalıcağız.Bundan sonraki aşamada da ticaret ve ekonomide aksamaları ortadan kaldırmak için çalışamlarımız olacaktır. Dış ticaret hacmimiz düşüyor bunu düzeltmemiz lazım. Lojistik konuları ele aldık. Yaptırımların sürekli bir şekilde ortadan kaldırılması konusunda da hemfikir olduğumuzu görüştük.Rusya olarak şuanda Türk Akımı konusunda olumlu bir gelişmeyi dile getirdik.Turizm konusunda çalışmalar devam edecek, bunlar hız kazanacak. Güvenlik konusunda daha önceki tavsiyelerimiz de göz önünde bulundurulacak umuyoruz. Vize konusunu da ele aldık. Toplantımız olumlu geçti." dedi.


Türkiye Haberleri

Yorum