Türk futbolu neden başarısız? Cevabı altyapıda gizli

Erol Yoldaş
693 kere okundu

Köşe Yazıları

Türk futbolu neden başarısız? Cevabı altyapıda gizli - Köşe Yazıları Haberleri

Türk futbolu alt yapısından neden futbolcu çıkartamıyor? Türk futbolunda alt yapıyı incelemeye karar verdik.

Hepimizin bildiği üzere ülkemizde futbol sevilmekte fakat her nasılsa futbolcu yetişmemekte. Geçtiğimiz hafta u-13 Türkiye Şampiyonası 2. kademe maçlarını izlemeye gittik son 20 takım kalmış. Güzel yetenekler görmek için fakat bazı takımların halk arasındaki tabiri ile çakma oyuncu oynattıklarını üzülerek gördük. Yani yaşı büyük fakat kimliğine küçük yazılmış. Üstelik tanıdık hastanelerden alınmış kemik testi raporu ile özellikle doğu ve güneydoğu bölgesinden bu çocuklarla şampiyonluk kovalandığını gördük.

Türk futbolunun altyapı sorunu

Gerçek yaşındaki çocukların ezildiği horlandığı maçlar oldu. Bu tip durum ülkemizin çeşitli kulüplerinde devam etmekte üstelik hocaların da buna yapabileceği bir şey yok çünkü yöneticiler sadece başarı istemekte hangi yolla olduğu önemli değil. Yani kısaca yazık bu gençliğe.

Bir diğer önemli husus bu yaşlardaki çocukların turnuvada aynı otellerde kalması. Örneğin 16 yaşında çakma bir oyuncu ile 12 yaşında orijinal doğumlu bir çocuk aynı odada kalabiliyor ve bu durum felaket öncesi uyarı aslında eğer kötü niyetli bir durum oluşursa aile ve kulüp telafisi olmayan bir durumla karşılaşabilir. Her çocuk değerlidir.

Türk futbolunun altyapı sorunları

Bir diğer durum da bu tip turnuvada kendinden büyük çocuklara karşı mücadele etmek zorunda kalan çocukların yaşadığı travma ve başarısızlık onu ömür boyu etkileyecek. Hocaların çakma çocuklara şans vermesinden dolayı hayalleri bitecek ve kulüp hocalarına güveni asla olmayacaktır. Kötü bir nesil yetiştirmeyelim bizden kat be kat az nufüsü olan Almanya futbulcu yetiştirme fabrikası ve tüm dünyaya satıyor.

Türk futbolunun sorunları nelerdir

Büyük önder Atatürk'ün dediği gibi sporcunun ahlaklı çevik ve zeki olanını yetiştirelim.

Yazının devamı gelecek. Türk futbolunun alt yapı sorunlarını incelemeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımla.


Köşe Yazıları Haberleri

Yorum