Türkiye ile Almanya arasında İncirlik Üssü krizi

0
35

Bir yılı aşkın bir süredir Türkiye ile Almanya arasında tartışma konusu olan İncirlik Üssü meselesini Almanlar büyütmekte kararlı. İncirlik Üssü’nde görevli Alman askerlerin ziyareti için Türk hükümetinin getirdiği kısıtlamadan rahatsız olan Almanlar defalarca bu konuda rest çekmiş, blöf yapmış ancak değişen bir durum olmamıştı.

ABD’de resmi ziyaret için bulunan Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Eğer Alman askerleri İncirlik Üssü yaşanan kriz nedeniyle çekilirse bu sadece oradaki askerleri kapsamayacak” diyerek yine üstü kapalı, tehdit tonu iyi ayarlanmış bir cümle kurdu.

Bilindiği gibi İncirlik Üssü’nde bir yıldan uzun bir zamandır istediğini alamayan Almanya buna karşılık AWAS uçakları kozunu oynamıştı.

Alman Dışişleri Bakanı bir taraftan Türkiye ile yaşadıkları İncirlik krizi nedeniyle Amerika’dan yardım isterken diğer taraftan da Türkiye’ye, “İncirlik meselesiyle Konya’da konuşlandırılacak olan erken uyarı uçakları AWACS’lar birbiriyle bağlantılı konular” diyerek şantaj yapmayı ihmal etmedi.

İncirlik Üssü’nden çekilebilirler

Bilindiği gibi AWACS uçakları NATO tarafından kullanılıyor ve personelinin üçte birini Alman askerleri oluşturuyor.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya İncirlik’ten çekilmek isterse bize güle güle demek düşer” diyerek kartlarını gayet açık oynadı.

Almanya, İncirlik’te görevli Alman askeri personelin ziyaretine izin verilmemesi nedeniyle oluşan kriz nedeniyle alternatifi olarak Ürdün’ü düşünüyor.

CEVAP YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here